Bezpieczny smartfon – porady

Bezpieczny smartfon – porady

Ze smartfonem nie rozstajemy się ani na krok. Służy nam do komunikacji, zabawy, pracy, a coraz częściej także do załatwiania spraw administracyjnych czy bankowych. Gdyby nasz telefon uległ uszkodzeniu albo nawet kradzieży, z pewnością mielibyśmy spory problem, który wiązałby się nie tylko z utratą dostępu do praktycznych udogodnień, ale również sporym kosztem. Co możemy zrobić, żeby smartfon był bezpieczny?

Jak ochronić telefon przed uszkodzeniem?

Wystarczy chwila nieuwagi, a telefon może upaść na ziemię i doznać poważnych uszkodzeń. Częściowo można tego uniknąć, zachowując pewne zasady, np. nie nosząc go w kieszeni, nie kładąc na kolanach podczas siedzenia ani na brzegu stołu. Najczęściej jednak telefon po prostu wypada nam z ręki – a to bardzo często kończy się pęknięciem szybki, zarysowaniami bądź wgnieceniami na obudowie.

Zachowanie ostrożności nie zaszkodzi, ale nawet wtedy nie zawsze unikniemy upadku smartfona. Dlatego warto zapewnić mu także zabezpieczenie w postaci szkła hartowanego na ekran, pokrowca lub etui, a także przystosowane do poszczególnych modeli telefonów obudowy. Dzięki nim ryzyko przypadkowego uszkodzenia drogiego sprzętu zostanie znacznie zminimalizowane.

smartfon

Kradzież albo zgubienie

Najnowocześniejsze smartfony to zwykle urządzenia drogie, więc ich strata wiąże się ze znacznymi stratami finansowymi. Można jednak poczynić kroki, dzięki którym również to ryzyko zostanie ograniczone. Jeśli obawiamy się kradzieży smartfona, możemy go ubezpieczyć, dzięki czemu w razie utraty sprzętu zyskamy fundusze na zakup nowego.

Tak naprawdę jedynym sposobem, by ochronić smartfon przed kradzieżą lub zgubieniem, jest ostrożność. Jeśli już z kolei dojdzie do utraty telefonu, możemy wykorzystać możliwości, dzięki którym wymażemy z urządzenia nasze prywatne dane i zablokujemy urządzenie. Służą temu odpowiednie aplikacje bezpieczeństwa, które pozwalają również namierzyć smartfon, a nawet włączyć w nim alarm, który ułatwi jego odszukanie, jeśli znajduje się w pobliżu. Ciekawa opcją jest też zapisanie swoich danych kontaktowych na ekranie blokowania smartfona – jeśli zgubiony telefon wpadnie w ręce uczciwego znalazcy, bardzo możliwe, że dzięki temu szubko go odzyskamy.

bezpieczne smartfony

Smartfon a zagrożenia wirtualne

Urządzenia mobilne są obecnie bardzo narażone na ataki wirusów, szczególnie jeśli posiadają system Android. Dlatego nie wolno pominąć zainstalowania na smartfonie dobrego programu antywirusowego, który zapewni nam większe bezpieczeństwo podczas korzystania z zasobów internetu.

Bardzo ważne jest także korzystanie z aplikacji pochodzących z pewnego źródła. Unikajmy więc tych, które oferowane są jako wyjątkowe okazje, czasem nawet bezpłatnie – może się okazać, że w ten sposób sami zainstalujemy na telefonie złośliwe oprogramowanie. Pamiętajmy także o regularnej aktualizacji systemu operacyjnego, robieniu kopii zapasowych, ostrożnym korzystaniu z publicznych sieci bezprzewodowych, a także włączeniu blokady ekranu telefonu, by nie stwarzać niepowołanym osobom okazji do swobodnego przeglądania jego zawartości.

Jak widać, bezpieczeństwo smartfona w dużej mierze zależy od nas samych. Warto o nie zadbać, by uniknąć kłopotów, nieprzyjemności, utraty swoich plików oraz wysokich kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *