Do czego służy Java i czy warto się jej uczyć

Do czego służy Java i czy warto się jej uczyć?

Java to język programowania, o którym słyszeć mogły nawet osoby, które niezbyt się tym tematem interesują. Od lat króluje w rankingach popularności, cieszy się też sporą sympatią samych programistów. W związku z tym zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na jej temat. Tak więc do czego właściwie służy Java? Czy jest bardzo skomplikowanym językiem i czy warto się jej uczyć? Ile można dzięki niej zarobić?

Java – zastosowanie

Javę spotkać można przede wszystkim w backendzie aplikacji internetowych, jednak nie tylko (również na przykład w grach). Biorąc pod uwagę, jak wiele powstaje obecnie takich aplikacji, a także, jak bardzo potrafią one być zaawansowane, łatwo sobie wyobrazić, jak często jest ona stosowana.

Nie jest to najmłodszy język, ale wprowadzane regularnie zmiany (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://techpolska.pl/java-9-zmiany/) sprawiają, że wciąż jest on aktualny i pożyteczny. Javę wykorzystuje się również do tworzenia gier i aplikacji na system Android, co jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów od tego języka.

Z Javy korzystają chętnie tacy internetowi giganci, jak Netflix i Amazon, co mówi samo za siebie. Jednak rozmiar projektu wcale nie musi być ogromny, aby zastosowanie tego języka było dobrym pomysłem. Świetnie radzi sobie on także w przypadku mniejszych projektów.

Poziom skomplikowania Javy

Java 9 (a także kolejne jej wersje) nie należy do najbardziej skomplikowanych i trudnych do nauczenia się języków, dlatego też stosunkowo często poleca się ten język osobom, które dotychczas miały niewielką styczność z programowaniem. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że kodowanie w Javie może być mniej wygodne niż na przykład w Pythonie, z uwagi na fakt, że wymaga ona do uzyskania tego samego efektu znacznie większej ilości kodu.

Plusem tego języka jest za to fakt, że w przeciwieństwie do między innymi C++, pewnymi skomplikowanymi sprawami nie będziemy musieli w ogóle zaprzątać sobie głowy. Mowa tu między innymi o odpowiednim zarządzaniu pamięcią. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy czas, ale także łatwiej nam będzie kodować, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z programowaniem.

Na jakie zarobki może liczyć Java Developer?

Zarobki deweloperów Javy nie należą do najniższych. Osoby, które nie mają doświadczenia i dopiero zaczynają pracę w zawodzie mogą na stanowisku Junior Java Developera zarobić przeciętnie około 5500 złotych brutto.

To jednak dopiero początek – średnio zaawansowany specjalista może liczyć już na około 8700 złotych brutto, a Senior Java Developer – niemal 12 tysięcy złotych brutto. Jeszcze więcej, bo przeciętnie około 14 tysięcy złotych, zarabiają prawdziwi eksperci.

Nie da się ukryć, że praca w IT się po prostu opłaca. Mało jest innych zawodów, w które osobie bez doświadczenia oferuje się plus minus średnie wynagrodzenie krajowe. Deweloperzy Javy mają dodatkowo ten komfort, że z uwagi na popularność tego języka nie mogą narzekać na niewielką ilość ofert pracy.

Czy warto uczyć się Javy?

Nauka Javy to bardzo dobry pomysł. Jest to język powszechnie wykorzystywany i nie wygląda na to, żeby miało się coś w tej kwestii zmienić, a to oznacza stabilność zatrudnienia. Ponadto Java jest ciągle rozwijana i dokonywane są w niej zmiany, które zapewniają, że jeszcze przez długi czas nie wyjdzie z mody. Pozytywnym aspektem Javy jest również jej niezbyt wysoki stopień skomplikowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *