Jak uchronić telefon, komputer, tablet przed wirusami?

Jak uchronić telefon, komputer, tablet przed wirusami?

Dawniej do ochrony przed wirusami komputerowymi wystarczył program antywirusowy na komputerze stacjonarnym. Obecnie poufne dane coraz więcej osób trzyma na swoim telefonie, tablecie czy laptopie. O ich wyciek jest łatwiej niż kiedykolwiek.

Najprostszym sposobem, w jaki niepowołane osoby mogą dostać się do systemu telefonu, jest atak przez sieć. Korzystanie z WI-FI na dworcu czy w restauracji może narazić system na ingerencję z zewnątrz, dlatego warto korzystać z publicznych sieci tylko do szukania informacji, a nie do logowania się. Sprawdzanie poczty czy salda w banku zdecydowanie rozsądniej dokonywać w ramach sieci komórkowej operatora, a jeszcze lepiej – w domowym WI-FI, które jest zabezpieczone hasłem. Również telefon warto zabezpieczyć odpowiednim PIN-em, by chwila nieuwagi nie zaowocowała szkodliwym atakiem.

Jak uchronić komputer przed wirusem

Najgroźniejsze wirusy komputerowe 2018 roku

Jednak nawet gwiazdy Hollywood boleśnie przekonują się, że hasło nie zawsze skutecznie zabezpiecza dane zgromadzone w chmurze. Często znajdują się one tam nawet bez wiedzy użytkownika – np. gdy wszystkie zdjęcia z telefonu co jakiś czas automatycznie są eksportowane na taki wirtualny dysk. Warto więc czyścić pamięć telefonu regularnie z danych wrażliwych, takich jak osobiste zdjęcia czy numery karty. Można też zainstalować programy, które dodatkowo chronią najważniejsze dokumenty. Na telefony i tablety da się ściągnąć oprogramowanie antywirusowe i firewall na takiej samej zasadzie, jak na komputerze. Zwykle co jakiś czas trzeba je aktualizować – to właśnie sprzęt z przestarzałym oprogramowaniem antywirusowym najłatwiej zaatakować. Zobacz, jakie są najgroźniejsze wirusy komputerowe 2018 roku i jak z nimi walczyć, a następnie sprawdź, czy Twój program antywirusowy przed nimi chroni.

Jak rozpoznać zainfekowany sprzęt?

Zawsze warto zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że oprogramowanie lub sprzęt zostały zaatakowane przez wirus komputerowy. Takim sygnałem może być nagłe spowolnienie systemu czy odnajdywanie na telefonie aplikacji i funkcji, które na pewno nie były tam zainstalowane.

Warto przeglądać też co jakiś czas skrzynkę odbiorczą i wykaz połączeń. Zdarzają się wirusy komputerowe, które rozsyłają spam lub wykonują zagraniczne połączenia w imieniu użytkownika. Czasem przestępcy dostają się do telefonu, bo jego właściciel odpowiedział na wiadomość ze złośliwym oprogramowaniem. Zdarza się, że wiadomość przypomina SMS od kuriera czy znajomej osoby i zawiera link, który przekierowuje do złośliwego programu.

ochrona przed wirusami

Kiedy do fachowca

Dobrym sposobem na uniknięcie kłopotów jest instalacja tylko zaufanych aplikacji o dobrej renomie. Często mniej popularne programy z niewiadomych źródeł wyrządzają na komputerze szkody lub spowalniają jego działanie. Jeśli telefon mimo stosowania się do powyższych reguł nadal działa wolno i istnieje podejrzenie, że zawiera wirusa komputerowego, warto oddać go do profesjonalnego serwisu napraw. Dla fachowca usunięcie usterki to niewielki kłopot, a można w ten sposób uchronić się przed poważniejszymi problemami wywołanymi np. wyciekiem danych karty kredytowej czy ważnych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *