Jak zabezpieczyć laptop przed wirusami

Jak zabezpieczyć laptop przed wirusami?

Wirusy, programy szpiegujące czy złośliwe oprogramowanie to powszechne zagrożenie nie tylko dla naszych komputerów, ale równie urządzeń, które do nich podłączamy. Pendrive’y, karty pamięci czy przenośne dyski mogą bowiem zawierać zainfekowane pliki. Warto więc podjąć wszelkie kroki, aby ochronić komputer przed potencjalnymi zagrożeniami i zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Na szczęście ochrona nie jest skomplikowana i zależy dosłownie od kilku czynników. Sprawdźmy zatem, jak zabezpieczyć laptop przed wirusami.

Dlaczego należy chronić komputery?

Odpowiednie zabezpieczenie laptopa lub komputera jest niezwykle ważne. Różnego rodzaju wirusy i złośliwe oprogramowanie mogą bowiem wykraść nasze dane osobiste, hasła do bankowości internetowej, ważne identyfikatory, przechowywane przez nas zdjęcia, a także zablokować nam możliwość korzystania z komputera. Zainfekowane komputery często są wykorzystywane do celów przestępczych, np. do rozsyłania spamu czy kradzieży numerów kont bankowych. Poza tym nasz komputer narażony jest również na inne zagrożenia, np. ataki hakerów. Wykradają oni prywatne pliki i dane, a następnie wykorzystują je do własnych korzyści. Dlatego tak ważna jest ochrona komputera przed wirusami, przed włamaniem i przed hakerami. My jednak dzisiaj skupimy się nad tym, jak zabezpieczyć laptop przed wirusami.

Jak zabezpieczyć laptop przed wirusami?

  1. Program antywirusowy – podstawowa ochrona

Odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć laptop przed wirusami, jest stosunkowo prosta. Powinniśmy zainstalować odpowiedni program antywirusowy. Obecnie w sprzedaży znajdziemy mnóstwo dobrej jakości aplikacji, które mają chronić przed wirusami komputerowymi. Wiele z nich dostępnych jest za darmo. Musimy jednak pamiętać, że darmowy program nie oferuje wszystkich funkcjonalności. Za pełny zakres usług trzeba zapłacić. Dobry antywirus nie tylko zapewnia ochronę przed złośliwymi programami i aplikacjami, ale również oferuje wiele dodatkowych funkcji, m.in.: VPN (szyfrowanie ruchu sieciowego), bezpieczeństwo sieci Wi-Fi czy filtrowanie witryn internetowych pod kątem szkodliwości.

  1. Zapora sieciowa (firewall)

Co prawda system Windows ma wbudowaną zaporę, która pracuje w tle i szybko przechwytuje szkodliwe połączenia. Jeśli jednak okaże się ona niewystarczająca, możemy skorzystać z dodatkowych narzędzi, które mają sporo funkcji konfiguracyjnych. Poza tym oferują większą ochronę niż zapora systemowa.

  1. Automatyczne aktualizacje oprogramowania

Jeśli chcemy ustrzec nasz komputer przed wirusami i złośliwymi plikami, powinniśmy pamiętać o regularnej aktualizacji oprogramowania. Warto zatem włączyć automatyczne pobieranie i instalowanie aktualizacji, nie tylko systemu operacyjnego, ale również innego oprogramowania. Choć aktualizacje czasami trwają długo, nie warto ich dezaktywować. Mają bowiem nie tylko zwiększyć komfort pracy, ale również podnieść bezpieczeństwo.

  1. Bezpieczna przeglądarka

Każdy laptop musi mieć przeglądarkę internetową, gdyż to właśnie za jej pośrednictwem komunikujemy się ze światem. Dlatego warto zainstalować przeglądarkę, która zapewni pełne bezpieczeństwo, będzie blokować dostęp do podejrzanych witryn oraz możliwość instalacji niechcianego oprogramowania. Dostępne na rynku przeglądarki różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać, która z nich jest najlepsza.

ochronić komputer przed wirusami

Jakie działania zapobiegawcze można podjąć, by ochronić komputer przed wirusami?

Niestety często sami nieświadomi przyczyniamy się do zainfekowania naszego laptopa. Wiele szkodliwych programów, takich jak np. trojany, trzeba bowiem uruchomić samodzielnie. Zazwyczaj infekujemy swój komputer poprzez wchodzenie na niebezpieczne strony internetowe, pobranie zainfekowanego pliku, otworzenie załącznika w wiadomości e-mail lub poprzez wejście w niebezpieczny link. Powinniśmy więc rozsądnie korzystać z komputera, stosując podstawowe zasady ochrony. Aby zapobiec zainfekowaniu naszego urządzenia, możemy również podjąć pewne środki zapobiegawcze:

  • Nie otwierajmy załączników w wiadomości e-mail od nieznanych użytkowników – bardzo często wirusy rozprzestrzeniają się po otwarciu takiego załącznika.
  • Nie pobierajmy plików i programów z niesprawdzonych źródeł.
  • Zablokujmy wyskakujące okienka w wyszukiwarce internetowej – większość z nich to treści reklamowe, jednak mogą zawierać złośliwy kod.
  • Nie wchodźmy na strony niewiadomego pochodzenia – przy potencjalnie niebezpiecznych stronach, często pojawia się powiadomienie o zagrożeniu. Nie ignorujmy go.
  • Nie podawajmy swoich danych osobowych na stronach podejrzanych lub niewiadomego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *