Nielegalny handel lekami, anabolikami i sterydami

Rozmiar: 276424 bajtów Sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych OTC (wydawanych bez recepty) przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne jest prawnie dopuszczalna. Ale trzeba mieć na uwadze, że sprzedażą detaliczną leków niewymagających recepty mogą zajmować się wyłącznie uprawnione do wykonywania tej usługi podmioty.

Jednak, jak wskazują statystyki Polacy częściej kupują leki na receptę. Nierzadko jest tak, że te medykamenty są bardzo drogie, dlatego też pacjenci szukają miejsc i okazji do zaopatrzenia się w niezbędne środki w innych miejscach, w tym a aptekach internetowych. Apteki internetowe, bowiem oferowały ok. 20% niższą cenę niż tę w sprzedaży stacjonarnej.

Problemem dla pacjentów jednak okazał się brak odpowiedniej regulacji prawnej dotyczącej sprzedaży przez Internet leków na receptę. A jeśli przepis w prawie farmaceutycznym nie został zdefiniowany, to pacjenci nie mają szans na zakup tańszych leków.

Jednakże najnowsze przepisy i wprowadzone doń zmiany sformułowały definicję sprzedaży wysyłkowej, dzięki której nie ma możliwości kupienia tańszych leków przez Internet. Naczelna Izba Aptekarska poparła tego rodzaju inicjatywę prawodawców argumentując, to przekonaniem, że leki sprzedawane przez Internet mogą zagrażać bezpieczeństwu kupujących.

Wszystko to sprawia, że nielegalny handel aptecznymi substancjami trwa w najlepsze, a pacjenci, którzy szukają oszczędności w każdej sferze swoje życia, narażają swoje zdrowie – ufając czasami niesprawdzonym ofertom, które formułują oszuści lub osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji.

Opłacalność tego rodzaju procederu poświadczają następujące wydarzenia:

Małopolscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się sprzedażą w kraju i za granicą anabolików. Zatrzymano osiem osób, w tym organizatorów procederu. Według szacunków wprowadzili oni na czarny rynek środki o wartości 52 mln zł.

Co ciekawe, członkowie tej grupy prowadzili „legalną” farmaceutyczną działalność gospodarczą. Na tej podstawie na polski rynek wprowadza się do obrotu (bez wymaganych zezwoleń) silne środki o działaniu dopingującym. Te medykamenty mają prowadzić do przyrostu masy mięśniowej oraz wzrostu wydolności organizmu.

Bardzo często te substancje to po prostu leki uznanych firm branży farmaceutycznej, których stosowanie jest dozwolone i wskazane jedynie w celach leczniczych i wymagane jest wskazanie lekarskie. Stosowanie tych substancji w celu „dopingującym” jest skrajnie niebezpieczne i zakazane. Wpływ tych leków na organizm, który nie wymaga specjalistycznego leczenia może być opłakany w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *