Oszustwo telekomunikacyjne

Oszustwo telekomunikacyjne

Rozmiar: 276424 bajtów W dobie wszechobecnego Internetu i dostępności telefonów komórkowych rozmowy telefoniczne oraz wszelkie inne usługi z nimi związane powinny być stosunkowo tani, w myśl zasady, że ogromna konkurencja na rynku telekomunikacyjnym oraz kolejne unijne dyrektywy spowodują drastyczny spadek cen. Jednak w Polsce usługi telekomunikacyjne wciąż pozostają stosunkowo drogie przy jednoczesnym systematycznym ubożeniu społeczeństwa.

W takich warunkach z rozmachem rozwija się tak zwany pheaking. Który potwierdzają nieraz słyszane przez każdego słowa: „Jak dzwonić za darmo?” „Jak nabić rachunek sąsiadowi?”. Otóż pheakerzy to osoby, które mają na celu prowadzenie rozmów telefonicznych ograniczając lub likwidując koszt takich połączeń. W Europie Zachodniej standardem jest system telefoniczny i wszystkie jego centrale są połączone w jedną sieć i co oczywiste, korzystają z komputerów. Dlatego to właśnie tam można zaobserwować błyskawiczny rozkwit przestępstw natury telekomunikacyjnej, które polegają na dokonywaniu włamań do wspomnianych systemów.

Polski rynek paradoksalnie wciąż korzysta z „przywileju” właściwie absolutnego monopolu „Telekomunikacji Polskiej”, która jest właścicielem niemalże całej infrastruktury telekomunikacyjnej i do niedawna miała prawo żądać od innych operatorów uiszcza bajońskich kwot na korzystanie z jej własności. Jednak, co może niepokoić, to fakt większość tej tak cenionej przez „Telekomunikację Polską” sieci infrastrukturalnej jest mocno przestarzała, niejednokrotnie można było usłyszeć głosy polskich specjalistów, którzy zżymali się mówiąc o jej jakości i przydatności.

Jeśli natomiast wrócić do przestępczych prób wykonywania nielegalnych i darmowych połączeń telefonicznych, to można wspomnieć o jednym z najprostszych sposobów, z których korzystali oszuści telekomunikacyjni: jest to tak zwany sposób „na pająka”, polegający na wpięciu w odpowiednie kable, które biegły do umieszczonej gdzieś w mieście budki telefonicznej. I dzięki temu automat stawał się narzędziem do bezpłatnych rozmów i narzędziem do nawiązywania do darmowych połączeń z dowolnie wybranym zakątkiem świata. W konsekwencji stosowania takiego procederu, kable zaczęto ochraniać specjalnie przystosowaną do tego metalową rurką, która to uniemożliwiała dostęp do kabla.

Wraz z rosnącą popularnością telefonii komórkowej rozpoczęły się próby z darmowego dzwonienia z telefonów komórkowych. Początkowo, przy wykorzystaniu telefonów analogowych taka opcja była możliwa wyłącznie w przypadku kiedy ktoś zgubił swój aparat i nie zdążył zablokować numeru u swojego operatora. Dziś powszechne wykorzystywanie telefonów cyfrowych GSM, gdzie numer karty oraz inne kluczowe dane są przyporządkowane nie do telefonu, ale do karty SIM. Na tzw. czarnym rynku roi się od sprzedawców oferujących karty aktywacyjne popularnych operatorów, które aktywują fałszywe dane i są pomocne do momentu regulowania przez właściciela wysokości rachunku, który opiewa na dowolnie wysoką sumę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *