Pobieranie mp3 z sieci, a łamanie praw autorskich

Dzisiaj chyba każdy pobiera z Internetu muzykę czy filmy. Jest to dla wielu chleb powszedni, który niektórzy nawet porównują do oglądania telewizji czy też słuchania radia. Warto jest jednak wiedzieć, kiedy może grozić nam za to kara.

Według ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, każdy z nas może pobierać pliki z Internetu na dowolny użytek osobisty. Nie wymagane jest wówczas żadne zezwolenie od twórcy, a w zakresie własnego użytku osobistego możemy nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu. Jednak prawo jest tutaj sporne. Część środowiska uważa, że pobieranie pirackich plików jest naruszaniem i co najważniejsze przekroczeniem dozwolonego użytku. Pozostali jednak nie zgadzają się z tym, przez co do tej pory jeszcze nie zapadł żaden wyrok, który mógłby skazać internautów za pobierani pirackich plików z Internetu.

Czego lepiej nie pobierać z sieci?

W przeciwieństwie do innych plików nikt z nas nie może pobierać gier ani programów (nawet na własny użytek osobisty), ponieważ to jest już czynem karalnym. Pliki te wyłączone są spod dozwolonego użytku osobistego.

A co z udostępnianiem?

O ile pobieranie niektórych plików na użytek osobisty jest chwilowo dozwolone, o tyle ich udostępnianie jest już czynem karalnym. Osoba, która zdecyduje się udostępnić nawet niewielki fragment jest obciążona odpowiedzialnością karną oraz cywilną.

Jaka kara czeka Cię za udostępnianie plików, do których nie posiadamy praw autorskich?

Jak mówi przepis art. 79 prawa autorskiego od osoby, która naruszyła prawa autorskie możemy domagać się nawet dwukrotności stosownego wynagrodzenia, a wówczas gdy naruszenie to jest zawinione można nawet domagać się jego trzykrotności. Jeśli chodzi o odpowiedzialność karną za udostępnianie plików naruszając tym samym prawa autorskie to w kodeksie jest art. 116 wskazanej ustawy, który mówi o tym że:

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.”

Bardzo często osoby pobierające z sieci pliki przez programy takie jak p2p, torrent, czy p2m nawet nie wiedza o tym, że podczas pobierania danego plik jest on także udostępniany, aby inni także mogli go pobrać. Jest to naturalnie czynem karalnym tak samo jak zamieszczenie pliku na własnym profilu w bardzo popularnych serwisach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *