vpn

VPN – co to jest? Jak działa i chroni?

Szczególnie teraz, temat bezpiecznych połączeń i pracy zdalnej, wydaje się bardzo aktualny. Pracując z domu, chcemy mieć dostęp, do zasobów informatycznych naszej firmy (plików, aplikacji itp.). Jednocześnie zależy nam na tym, aby dane księgowe i inne cenne dla nas informacje nie wyciekły do sieci. Napewno jedną ze sprawdzonych i znanych od dawna technologii jest VPN.

Co to jest VPN?

VPN – czyli virtual private network – to technologia teleinformatyczna służąca, do bezpiecznego, szyfrowanego połączenia, pomiędzy zdalnymi hostami w sieci.
Jak działa ochrona VPN?

Jak wyczytamy w serwisie Top VPN, bezpieczeństwo VPN, jest oparte na szyfrowaniu transmisji danych. Po autoryzacji i zestawieniu połączenia, pomiędzy zdalnymi hostami, cały ruch jest tunelowauny. Co to oznacza? Tyle, że każda ramka z danymi, przesyłana pomiędzy hostami (np. dwoma komputerami w sieci) jest pakowana w kolejną ramkę szyfrującą. Jeśli ktoś niepowołany chciałby podsłuchać naszą transmisję, to napotka na zaszyfrowane ramki. W normalnej, nieszyfrowanej transmisji, taka komunikacja odbywa się jawnie. Wygląda groźnie prawda?

Zalety i wady VPN

Niewątpliwą zaletą VPN jest jej bezpieczeństwo. Znana i doskonalona od lat technologia zapobiega skutecznie wyciekom danych. Można za jej pomocą zestawić połączenie z komputera domowego do firmy, banku, urzędu (vpn client-to-site) lub połączyć w bezpieczny sposób dwa oddziały firmy, oddalone od siebie geograficznie (vpn site-to-site).

Wady, to mała elastyczność, ponieważ jej budowa i późniejsza rozbudowa wymaga nakładu środków finansowych zarówno na urządzenia i oprogramowanie, jak i na specjalistów do wdrażania i utrzymania rozwiązania. Niewątpliwe wadą jest również obciążenie łącza internetowego. Niestety, aby wdrożyć VPN, trzeba korzystać z dobrych i stabilnych połączeń.

Obecnie dużą konkurencją dla technologii VPN jest, zdobywający coraz szerszy zasięg, Cloud Computing. Możliwość korzystania z różnego rodzaju oprogramowania, współdzielenia plików za pomocą platform chmurowych, pozwala na szybkie wdrożenie i korzystanie przy niewielkich opłatach, czy też wręcz za darmo.

Jednak VPN nie zniknie tak szybko z rynku. Firmy posiadające własną infrastrukturę IT i kładące duży nacisk na bezpieczeństwo i ochronę danych, będą jeszcze przez wiele lat budować i rozbudowywać swoje sieci VPN. Elastyczność w tym przypadku nie jest dla nich zaletą, a wręcz wadą. Jak wiemy w bezpieczeństwie IT należy zachować równowagę, pomiędzy dostępnością, a bezpieczeństwem, bo te nawzajem się niestety wykluczają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *