Bezpieczeństwo na portalu OLX.pl (dawniej Tablica.pl)

OLX.pl to serwis z ogłoszeniami lokalnymi. Transakcje polegają na odbiorze osobistym – na Tablicy nie kupuje się tak jak w sklepach internetowych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak bezpiecznie handlować na OLX:

Jak bezpiecznie sprzedawać?
Uprzedź osobę kupującą o wszelkich wadach oferowanego przedmiotu – oszczędzisz sobie w ten sposób roszczeń po sprzedaży. Wybierz najprostszą metodę płatności – gotówkę przekazywaną osobiście. W żadnym wypadku nie wysyłaj kopii swoich dokumentów – oszustów takie informacje interesują najbardziej. OLX nie rekomenduje również wysyłania towarów, zwłaszcza za granicę.

Jak bezpiecznie kupować?
Kupuj w swojej okolicy, gdzie możesz spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot. Jeżeli nie można odebrać osobiście zaproponuj przesyłkę za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości albo poproś o wystawienie przedmiotu na Allegro. Pamiętaj! Nigdy nie przesyłaj z góry częściowej lub pełnej zapłaty! W żadnym razie nie wysyłaj też pieniędzy za granicę! Nigdy nie płać poprzez Western Union lub jakikolwiek inny anonimowy system płatności.

Kiedy zachować szczególną ostrożność?
Zachowaj ostrożność jeśli cena przedmiotu jest wyraźnie zaniżona. Zwróć szczególną uwagę, jeśli sprzedający unika odbioru osobistego, wystawienia przedmiotu na Twoją prośbę w serwisie Allegro lub wysłania go za pobraniem. Bądź ostrożny, kiedy zawierasz transakcję z użytkownikiem, który swoje konto na OLX założył niedawno lub kiedy pisane do Ciebie wiadomości sprawiają wrażenie szablonowych lub automatycznie tłumaczonych. W przypadku ogłoszeń z kategorii “Oddam za darmo” nie przelewaj pieniędzy „tylko za przesyłkę”.

Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa?
Udaj się na lokalny posterunek policji i złóż zawiadomienie o nieuczciwej transakcji. Na wniosek organów ścigania OLX.pl przekaże wszelkie posiadane informacje dotyczące sprawy. Jednocześnie wyślij do OLX.pl wiadomość za pomocą formularza kontaktowego, aby mogli zablokować konto danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *