Blokowanie Uslug Sieciowych

Blokowanie usług sieciowych oraz komputerów poprzez przesyłanie setek tysięcy pakietów IP lub listów e-mail

 

Spam to fachowe określenie na niechcianą albo niepotrzebną wiadomość elektroniczną. Zazwyczaj mianem spamu określa się niechciane wiadomości rozsyłane poprzez narzędzie poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Zwolennicy i użytkownicy komunikatorów odbierają spam także poprzez popularne komunikatory (np. ICQ czy Gadu-Gadu).

Rozmiar: 69009 bajtówCechą charakterystyczną spamu pozostaje jego masowość, to znaczy że jest rozpowszechniany w ogromnych ilościach i, nie usuwany systematycznie, ma szansę zablokować naszą elektroniczną pocztę, a nawet komputer.

Cechą istotną spamu pozostaje rozsyłanie dużej ilości informacji o tej samej treści do nieznanych sobie osób. Absolutnie bez znaczenia pozostaje, treść tychże wiadomości.

Do określenia licznych wiadomości mianem spamu potrzeba spełnienia przez nich poniższych warunków jednocześnie:
• treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy
• odbiorca nie wyraził wcześniej zgody na otrzymanie tej wiadomości
• treść komunikatu daje podstawę do przypuszczeń, że nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne/nieadekwatne w stosunku do korzyści odbiorcy.

Nastąpiły próby prawnego rozwiązania problematyki wysyłania spamu, który zakłóca pracę systemu. Jednak odpowiednia dyrektywa Unii Europejskiej traktująca o zakazie rozsyłania tego typu wiadomości została nieszczęśliwie odrzucona przez Parlament Europejski. Powodem takiej decyzji były protesty niektórych europejskich partii politycznych i organizacji społecznych.

Co zrobić, aby nie pozwolić zablokować pracy naszej komputera masowo przesyłanym wiadomościom?

Przede wszystkim, profilaktyka – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

• nie podawaj bez potrzeby swojego adresu e-mail innym (np. jeśli podajesz swój adres e-mail na stronach internetowych sprawdź jakie obowiązują na nich zasady prywatności, do czego może być on użyty), a także chroń adresy innych,
• zabezpiecz swój adres e-mail, gdy podajesz go na stronie internetowej przed programami (harvesterami) zbierającymi adresy e-mail, czyli podaj go w postaci niezrozumiałej dla automatów, np. przez: użycie grafiki,
• używaj formularza zamiast adresu e-mail,
• wyposaż się w co najmniej dwa adresy e-mail, jeden „prywatny” (podawany tylko zaufanym osobom) zaś drugi „publiczny” najlepiej na darmowym serwerze,
• nie wysyłaj spamu czy też wiadomości, które mogą być potraktowane jak spam (np. zrezygnuj z przekazywania popularnych listów łańcuszkowych),

W Polsce podjęto próbę walki ze spamem uchwalając w ustawę w 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Tą kwestią zajął się również Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *