Drukowanie przestrzenne, to podstawowe działanie innowacyjnych drukarek 3D. W odróżnieniu od tych tradycyjnych, które drukują jedynie grafikę na papierze, w tym przypadku mówić można o drukowaniu rzeczywistych modeli i form wedle indywidualnych potrzeb. Nie ma wątpliwości, że druk 3D zgodnie z nowatorską generacją technologiczną, wpływa korzystnie na wzmożony rozwój przedsiębiorstw produkcyjnych i to bez względu na branżę, w jakiej działają.
Co drukuje drukarka 3D?
Możliwości jest wiele i wszystko tak naprawdę zależy od kreatywności grafika, który najpierw projektuje komputerowy model prototypu danego wyrobu. Drukarnia 3D stworzy go z odpowiednio dobranego materiału. Ciekawostką jest to, że druk 3D możliwy jest nie tylko z papieru, ale też innych surowców w formie sproszkowanej. Do tych najpopularniejszych zalicza się najwyższej jakości plastik, inne tworzywa sztuczne, szkło, metale szlachetne różnego rodzaju, glina czy ceramika. Dzięki temu możliwe do wykonania są produkty unikatowe, ale też te w masowej produkcji codziennego użytku.
Dzisiaj druk 3D może dotyczyć wszelakich form przestrzennych, takich jak biżuteria, maseczki ochronne, przyłbice, elementy wyposażenia wnętrz, meble, elementy konstrukcyjne dla sektora motoryzacyjnego, w tym również silniki do samochodów. To oczywiście tylko kilka przykładów, bo drukarnia 3D wykona tak naprawdę każde zlecenie według indywidualnego projektu. Warto przy tym dodać, że firmy, które zajmują się drukowaniem trójwymiarowym, przyjmują zarówno zlecenia indywidualne, prywatne, jak i te na masową skalę, dla przedsiębiorstw. Ponadto, coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych inwestuje w takie urządzenia na własne potrzeby, dzięki czemu minimalizowane są koszty związane ze zleceniem wykonania konkretnych wyrobów na zlecenie zewnętrzne.
Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że koszt druku 3D zawsze jest niższy od uruchamiania tradycyjnej linii produkcyjnej. I to nie wszystko, bo zwiększa się także wydajność i efektywność produkcyjna. Ogromnym walorem jest również to, że drukarki 3D są idealnie precyzyjne, wykonują model przestrzenny zgodny z projektem komputerowym. Oznacza to, że możliwa jest nie tylko produkcja identycznych wyrobów różnego typu, ale również elementów, które są niemożliwe do realizacji pracą ludzkich rąk.
Potwierdzeniem sukcesu, jaki odnoszą wydruki 3D, jest to, że każdego roku wzrasta ich liczba na rynku polskim aż o 25%. Oczywiście takie urządzenia cieszą się też niebywałą popularnością na całym świecie.