Co to jest oprogramowanie crimeware?

Crimeware to potajemnie instalowane na komputerze szkodliwe oprogramowanie, które w większości przypadków przyjmuje postać trojana. W związku z tym, że trojany są tworzone, by wykonywać różne funkcje rozróżniamy także wiele ich rodzajów. To grupy tej możemy zaliczyć na przykład oprogramowanie, które ma za zadanie rejestrować uderzenia klawiszy – to są keyloggery. Są też takie, które wykonują zrzut ekranu podczas gdy użytkownik komputera korzysta z portalu bankowego, a także takie, które mają za zadanie pobrać szkodliwy kod czy pozwolić hakerowi uzyskać zdalny dostęp do zainfekowanego komputera. Co je ze sobą łączy? Jeden cel, jakim jest kradzież poufnych danych dostępowych do danego urządzenia. Celem mogą więc być na przykład hasła czy numery PIN, które gdy trafią do hakera mogą z łatwością pozwolić przestępcy ukraść pieniądze z konta bankowego.

Jak chronić swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem crimeware?

Aby zminimalizować ryzyko ataku na swój komputer i skutecznie chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które poniżej Państwu wypisaliśmy:

1. Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie, które zapewni Ci bezpieczne korzystanie z internetu.
2. Instaluj najnowsze aktualizacje systemowe, nie zapominając również o aktualizacjach dla Microsoft Office
3. Bądź ostrożny przy otwieraniu załączników, które otrzymujesz w wiadomościach e-mail. Jeśli nie wiesz od kogo pochodzi dana wiadomość, to nigdy nie otwieraj jej załączników. Miej szczególną ostrożność do maili wpadających do skrzynki SPAM. Podobnie postępuj w przypadku korzystania z innych komunikatorów internetowych.
4. Pamiętaj o codziennej aktualizacji swojego oprogramowania antywirusowego oraz innych aplikacji z których korzystasz.
5. Warto jest na co dzień korzystać z konta z ograniczonymi prawami, takie konto można stworzyć w panelu sterowania. W ten sposób ograniczysz dostęp szkodliwego oprogramowania do wartościowych danych systemowych. Konta administratora najlepiej używać tylko w przypadku instalowania programów lub gdy chcesz dokonać zmian w systemie.
6. Co pewien czas rób kopie zapasowe i umieszczaj je na zewnętrznych nośnikach (mogą to być płyty CD lub DVD czy też nośniki USB). W ten sposób nawet jeśli pliki z komputera zostaną uszkodzone lub zablokowane przez szkodliwe oprogramowanie, możesz przywrócić je dzięki kopii zapasowej.

Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie komputera przed szkodliwym kodem lub atakami hakerskimi należy zainstalować program bezpieczeństwa internetowe oraz pamiętać o aktualizacji i instalacji wszelki łat. Należy także ignorować i uważać na niechcianą korespondencję mailową tudzież wysyłaną za pośrednictwem komunikatorów. Ważne jest zachowanie maksymalnej ostrożności podczas korzystania z konta administratora i regularnie tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich danych.
Przestrzegając tych prostych zasad i co najważniejsze zachowując trzeźwy umysł podczas korzystania z komputera i sieci internet, z całą pewnością możesz być bezpieczny o swój sprzęt oraz wszystko to co się na nim znajduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *