Co zrobić, gdy ktoś się pod nas podszywa?

Coraz częściej słyszy się o sprawach na temat podszywania się ludzi pod inne osoby w sieci. Niewątpliwie czyn taki jest przestępstwem, a co za tym idzie jest czynem karalnym, dlatego też jeśli spotka Cię taka sytuacja warto jest wiedzieć, co wówczas możesz zrobić, aby przestępca bezkarnie nie wykorzystywał Twoich danych w sieci. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi na portalach społecznościowych czy komunikatorach, czego efektem może być nie tylko skradziona tożsamość, ale także jej konsekwencje zależnie od tego kto pod kogo się podszywa i w jakim celu to robi. W przypadku konkurencji w branży firmowej cele mogą być oczywiste – zniszczenie reputacji firmy, ale jeśli chodzi o osoby fizyczne, to tutaj powodów jest na prawdę wiele, od chęci zemsty, aż po zwykłe zrobienie komuś na złość lub jak również nierzadko się zdarza chęć pokazania się młodych pseudo hakerów. Nie ważne jaki jest powód i kto się pod nas podszywa, takie sytuacje należy zgłaszać odpowiednim organom, ale aby nie ponieść zbyt wielu konsekwencji należy jak najszybciej zareagować. Właśnie, ale jak? Poniżej przedstawimy Wam co możecie zrobić samemu, a co pozostawić już dla Policji:

1) Jeśli jest taka możliwość, natychmiast zmień hasło oraz login!
2) Skontaktuj się z administratorem portalu na którym zauważyłeś, że ktoś się pod Ciebie podszywa.
3) Możesz zgłosić się o pomoc do Cyberprzestepczosc.info (zakładka zgłoś niebezpieczne treści), gdzie konsultanci pomogą Ci rozwinąć problem i pokierują jeśli pojawią się inne niebezpieczeństwa.
4) Jak najszybciej zgłoś wszystko na Policję.

PAMIĘTAJ!

Nigdy nie działaj na własną rękę, a zdaj się na doświadczenie i wiedzę służb policji. Nie wiesz tak na prawdę kto i dlaczego się pod Ciebie podszywa, w związku z czym należy jak najszybciej zgłosić to odpowiednim organom, które zgodnie z obowiązującym prawem podejmą adekwatne działania, aby schwytać i ukarać przestępcę.

Jeśli nie wiesz co zrobić, skontaktuj się z konsultantami Cyberprzestepczosc.info, którzy zapoznają się z Twoją sytuacją i odpowiednio pokierują. Podszywająca się pod Ciebie osoba szybko zostanie schwytana, jednak od Ciebie również wiele zależy, a dokładniej rzecz ujmując od Twojej reakcji. Im szybciej zaczniesz działać, tym większe szanse na szybkie złapanie winnego i mniejsze szanse na narażenie się na dodatkowe nieprzyjemności związane z przechwyceniem tożsamości w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *