Zapewne tylko nieliczni z czytających ten artykuł zadawali sobie wyżej postawione pytanie. Niestety takie rzeczy dzieją się i to wcale nie tak rzadko, jakby się mogło wielu wydawać.
Pierwszym znakiem, że ktoś włamał się do czyjejś poczty może być informacja od znajomych o zaprzestaniu wysyłania dziwnych wiadomości, lub też brak możliwości zalogowania się na konto czy też pobrania nowych wiadomości. Podobnie może się stać, kiedy po zalogowaniu się do swojej poczty, skrzynka odbiorcza okaże się być pusta, a kontakty usunięte. Takich znaków można by wypisać tutaj setki, a skutki takich ataków mogą być na prawdę tragiczne.
Poprzez maile korespondujemy nie tylko ze znajomymi czy rodziną, ale także załatwiamy bardzo wiele spraw związanych z prowadzeniem biznesu. Poczta e-mail jest więc dla większości z nas jednym z szybkich kontaktów, toteż wszelkie czynniki, które są dla nas niewytłumaczalne (jak zniknięcie wiadomości czy niemożność zalogowania się) mogą okazać się dość niepokojące. Co zatem zrobić, kiedy zaobserwujemy niepokojące sygnały? Na pewno nie należy ich lekceważyć, ponieważ włamanie się do czyjejś poczty elektronicznej może być dopiero początkiem do kradzieży tożsamości.
Zrobić możemy wiele, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu opisanego wyżej. Istnieje także sporo sposobów, które pomogą nam rozpoznać podejrzane wiadomości. Jednak nic i nikt nie jest niezawodny, toteż jeśli pojawi się problem dotyczący przechwycenia poczty e-mail radzimy dostosować się do poniższych porad:
1. Zmień hasło!
Jeżeli cyberprzestępca, który włamał się na Twoją pocztę elektroniczną nie zrobił tego przed Tobą i wciąż możesz się zalogować, to zrób to czym prędzej. Postaraj się ustawić bardziej silne hasło, które w żaden sposób nie będzie związane z Tobą. Hasła w stylu data urodzin, adres, imiona czy nazwiska albo ulubione filmy nie są wcale hasłami silnymi, ponieważ bardzo często takie informacje publikujemy na portalach społecznościowych (jak np. Facebook).
2. Postaraj się odzyskać konto!
Kiedy nie możesz się zalogować na swoje konto, postępuj zgodnie ze wskazówkami z pomocy serwisu na którym masz założone konto e-mail. Zastosuj mocne hasło, zmień pytania zabezpieczająca i co najważniejsze bądź bardzo kreatywny w swoich odpowiedziach. Przestępca może bardzo dobrze znać Twoją historię, na przykład poprzez śledzenie serwisu społecznościowego, przez co prawidłowe odpowiedzi na niektóre pytania może mieć podane jak na tacy.
3. Zgłoś to do operatory poczty!
Po zgłoszeniu incydentu do operatora poczty elektronicznej zapewne otrzymasz szczegóły na temat ataku. Ponadto zapewne zostaniesz poinformowany o narzędziach, które mogą pomóc w ochronie Twoich danych i będą pomocne po przywróceniu dostępu do Twojego konta. Niezwykle i
4. Poinformuj znajomych!
Informowanie znajomych z listy kontaktów pozwoli uchronić ich przed otwieraniem załączników czy linków wysyłanych z Twojej poczty przez cyberprzestępców, którzy przechwycili Twoje konto.
5. Ustawienia osobiste poczty.
Nie należy lekceważyć ustawień osobistych poczty elektronicznej. Jeśli nie jest to wymagane, to nie wypełniaj wszystkich pól.
6. Przeskanuj komputer!
Zaktualizowany program antywirusowy i regularne skanowani komputera z pewnością pozwoli szybko wychwycić złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu cyberprzestępcy mogliby włamać się na Twoją pocztę e-mail. Należy jednak pamiętać, że przestępcy w sieci są dość wyrafinowani i jeśli już zdobyli Twoje konto pocztowe to z pewnością nie wykorzystają go dla zabawy czy spamu, ale ich cele są znacznie bardziej podstępne.
7. Zmień hasła i pytania zabezpieczające dla innych stron.
Jeśli masz wspólne hasła oraz pytania zabezpieczające do innych serwisów, warto jest je zmienić. Niestety bardzo często jest tak, że użytkownicy mają jedno hasło do wszystkiego, co jest oczywiście zbyt wielkim ryzykiem i przełożeniem wygody nad bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana haseł na inne, aby każdy serwis miał różne hasło.
8. Nie zapisuj informacji o danych finansowych czy osobowych w folderach poczty!
Niestety wiele osób popełnia ten błąd i przesyła sobie nawzajem dane lub zapisuje je w plikach, a następnie archiwizuje na serwerze czy komputerze.
9. Bądź czujny!
Monitoruj wszystkie swoje konta (bankowe, pocztowe itp), ponieważ jeśli hakerowi udało się zdobyć Twoje dane to może je wykorzystać np. do kradzieży pieniędzy przez bankowość elektroniczną czy do innych celów.
Reasumując, poczta e-mail jest niezwykle ważnym elementem Twojej tożsamości w sieci i należy zarządzać nią w sposób bezpieczny i czujny. Ważne jest także aby wszelkie czynności opisane powyżej wykonywać bezzwłocznie po odkryciu włamania. Im szybciej zareagujemy, tym większe istnieją szansę, że przestępca nie uzyskał dostępu do ważnych danych ( np. do konta bankowego, firmy ubezpieczeniowej czy kart kredytowych). Warto jest także wiedzieć, że hakerzy mogą wrzucić do systemu specjalne oprogramowanie (trojana), który będzie ich „zwiadowcą” i informatorem. Toteż zalecamy na bieżąco aktualizować program antywirusowy i regularnie skanować cały komputer.