Czujniki zbliżeniowe

Czujniki zbliżeniowe – poradnik przed zakupem

Czujniki zbliżeniowe to urządzenia w wielu sytuacjach niezastąpione. Do ich tworzenia używa się najnowocześniejszej technologii; dlatego wiele osób planujących ich zakup nie do końca zdaje sobie sprawę, w czym tkwi specyfika i wyjątkowość czujników zbliżeniowych. Zapraszamy do lektury, w trakcie której krótko przedstawimy: kiedy używa się czujników zbliżeniowych, jaki jest mechanizm ich działania oraz na jakie rodzaje tych urządzeń możemy napotkać.

Czujniki zbliżeniowe – najważniejsze informacje

Czujniki zbliżeniowe, zgodnie z tym, co głosi ich nazwa, to urządzenia, których zadaniem jest wykrywanie obecności najróżniejszych obiektów i ciał stałych znajdujących się w otoczeniu. Wykrycie takie następuje bez kontaktu fizycznego czujnika z jego otoczeniem. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w tych sytuacjach, w których potrzebujemy w pełni kontrolować położenie danego obiektu, a także drogę jego przemieszczania się w pionie, jak i poziomie.

Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów czujników zaliczają się czujniki: indukcyjne, magnetyczne oraz pojemnościowe. Ponieważ każdy z nich działa w oparciu o inny mechanizm oraz ma inne zastosowanie – warto przedstawić pokrótce ich charakterystykę.

Czujniki indukcyjne

Czujniki indukcyjne posiadają w swoim mechanizmie tak zwaną cewkę, będącą kluczowym elementem ich konstrukcji. Płynący przez cewkę prąd indukuje pole elektromagnetyczne, które przebiega dookoła niej. Pole to oddziałuje z najróżniejszymi metalowymi elementami znajdującymi się w pobliżu. Gdy dochodzi do zmiany w obrębie pola działania danego detektora, informuje on nas o tym fakcie.

Zasięg danego czujnika indukcyjnego zależy od różnych parametrów – rodzajów zastosowanego materiału, gabarytów, rodzaju zabudowy czujnika, częstotliwości jego przełączania, a także od innych parametrów. Stosuje się je zarówno jako elementy bardziej skomplikowanych maszyn, w tym maszyn pomiarowych.

Czujniki magnetyczne

Czujniki magnetyczne to nieco odmienny rodzaj czujników. Służą do wykrywania obecności pół magnetycznych, generowanych przez magnesy stałe. Ponieważ rzadko stajemy przed koniecznością wykrycia obecności magnesów, same czujniki magnetyczne rzadko znajdują zastosowanie. Najczęściej, są pomocne w przypadku potrzeby wykrycia obecności łożyska lub ustalenia jego dokładnego położenia w określonych rodzajach siłowników bądź w liniach produkcyjnych.

Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje czujników magnetycznych – kontaktron oraz czujnik Halla. Pierwszy z nich wykonany jest z dwóch blaszek, oddziałujących z pole. Czujnik Halla natomiast wytwarza różnicę potencjałów w chwili, gdy znajdzie się w obrębie pola magnetycznego.

Czujniki pojemnościowe

Ten typ czujników stosowany jest do wykrywaniu obiektów, które nie zostały wykonane z metalu. Nadaje się między innymi do wykrywania obecności cieczy oraz różnego typu granulatów. W budowie tego typu czujnika wyróżniamy metalowe elektrody, stanowiące jego kondensator otwarty. W wyniku przybliżania względem zewnętrznego obiektu, pojemność kondensatora ulega zmianie.

Czujniki takie znajdują zastosowanie między innymi podczas wykrywania obecności substancji agresywnych, mogących wywołać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

W czujniki powyższych kategorii zaopatrzyć się możesz na stronie hazbi.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *