Czy adres IP jest daną osobową?

Polskie prawo, a dokładniej rzecz ujmując ustawa o ochronie danych osobowych mówi jednoznacznie, że dane osobowe to wszelkie informacje, które dotyczą możliwej lub też zidentyfikowanej osoby fizycznej. Niewątpliwym więc jest, że owymi danymi są między innymi imię, nazwisko, numer PESEL czy data urodzenia. Jednak w dobie internetu, czy rzecz ta może dotyczyć także adresów IP? Komisja Europejka ma zamiar ujednolicić prawo w tymże zakresie.

Co to jest adres IP?

Adres IP jest to numer, który jest oznaczeniem nadawanym danemu interfejsowi sieciowemu. Czasami nadaje się taki sam adres IP całe grupie lub nawet całej sieci komputerowej. Wydaje się więc, że w żaden sposób nie jest to związane z osobą fizyczną. Ponadto taki adres IP nierzadko może być wspólny dla wielu komputerów, a nawet zmieniać się przy każdorazowym podłączeniu się do sieci. Niewątpliwie jednak to właśnie adres IP jest głównym śladem jaki pozostawiają internauci w sieci.

Anonimowy? Nie do końca.

W związku z tym, że coraz częściej zdarza się, iż anonimowi internauci pozostawiają na różnych forach internetowych oraz serwisach wypowiedzi, które naruszają dobra osobiste innych ludzi. Wówczas, w celu podjęcia odpowiednich działań prawnych mających na celu chronić dobra osobiste wymagana jest identyfikacja anonimowego autora obraźliwego wpisu. Dlatego też pojawia się pytanie, czy adres IP może być kwalifikowany jako dane osobowe?

Tak, ale pod warunkiem…

Adres IP może być zaliczany do danych osobowych, jeśli jest on przypisany danemu komputerowi na stałe lub na dłuższy okres czasu. Tylko wtedy może być informacją, która umożliwi zidentyfikować konkretną osobę fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *