Czy dopuszczalne jest przesyłanie pocztą elektroniczną zapytania o udzielenie zgody na przesyłanie informacji handlowej?

Coraz częściej możemy znaleźć w sieci pytania odnośnie tego, czy dopuszczalne jest przesyłanie pocztą elektroniczną zapytania o udzielenie zgody na przesyłanie informacji handlowej? Odpowiedź wydaje się być prosta – TAK. Ale pojawiają się jednak pewne warunki, których należy przestrzegać, aby taka wysyłka była w pełni legalna i nie łamiąca praw. Każdy z nas doskonale wie co to jest SPAM. Za pośrednictwem poczty elektronicznej nie wolno jest wysyłać niezamówionych przed odbiorcę informacji handlowych. Aby to było legalne, najpierw musimy uzyskać na to zgodę odbiorcy. Tutaj właśnie pojawia się opcja, ponieważ można o taką zgodę poprosić za pośrednictwem maila, ale należy uważać by nie popełnić błędów, ponieważ za rozsyłanie niezamówionej informacji handlowej grożą surowe kary. Należy więc zadać sobie kluczowe pytanie, czym jest informacja handlowa?
Otóż informacja handlowa jest rozumiana bardzo szeroko, wszak jak każda informacja wykonywana jest w celach promocyjnych towarów lub usług. Taką informacją więc będzie przesłanie odbiorcom wiadomości, w której znajdować będzie się cennik czy też lista oferowanych usług lub towarów.

Prośba o wyrażenie zgody.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów istnieje możliwość wysyłania zapytania, czy odbiorca wyraża zgodę na przesłanie mu pełnej informacji handlowej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Istotna jest jednak treść takiego maila, która powinna posiadać przede wszystkim dane nadawcy, dzięki którym odbiorca będzie mógł w szybki sposób go zidentyfikować. Istotne jest także określić pokrótce jakie informacje będą mu przesyłane, aby odbiorca wiedział dokładnie na co się godzi. Niezwykle ważne jest, aby prośba o wyrażenie zgody na przesłanie informacji handlowej, sama w sobie taką informacją nie była. Mail musi być zatem przejrzysty, krótki, zwięzły i co najważniejsze prawdomówny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *