Czy hazard w internecie w Polsce jest legalny?

Coraz więcej osób lubiących wysoki poziom adrenaliny zaczyna zastanawiać się nad Polskim stosunkiem prawnym do hazardu. Niby jest ustawa zabraniająca hazardu w Polsce, ale jak do tej pory zakłady bukmacherskie są legalne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż od czasu, kiedy nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej, to właśnie prawo unijne jest ważniejsze od naszej rodzimej ustawy, a że prawo unijne nie zabrania funkcjonowania zakładom bukmacherskim, to możemy być spokojni, bo zakład nie powinien zostać ukarany. Ale jak to wygląda w praktyce?

Ustawa

Skoro już wiemy, że takowa ustawa w naszym kraju jest, ale nad nią są bardziej priorytetowe prawa, to wydaje się, że jest ona jednym zdaniem prawem martwym. Po co więc w ogóle jest? A no po to, aby zwyczajnie odstraszyć potencjalnych graczy, którzy nieświadomi ze strachu rezygnują z hazardu. W sieci możemy znaleźć cały szereg historii, w których prawnicy wypowiadali się odnośnie owej ustawy, która wyraźnie mówi o zakazie udziału w grach losowych na terenie naszego kraju. Jednak w przypadku Internetu i zakładów bukmacherskich online, istotnym jest miejsce, a dokładniej rzecz ujmując kraj gdzie jest serwer strony internetowej zakładu. Dlatego też najczęściej spotykamy właśnie strony internetowe postawione na serwerach w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie oraz hazard są legalne. Dodatkowym argumentem może być także fakt, że od czasu kiedy wprowadzono ustawę zabraniającą hazardu w Polsce, jeszcze nie odbył się żaden proces z tym związany. Ponadto w ustawie istnieją także zapiski zakazujące reklamowania zakładów bukmacherskich, jednak i te nie są przez nie w jakiś szczególny sposób przestrzegane, co można łatwo zauważyć. Jak widać, największe firmy z tej branży reklamują się w najlepsze i jak do tej pory nie ponieśli za to żadnych konsekwencji. Największym ich atutem jest niewątpliwie siedziba firmy, która zwykle mieści się w krajach, gdzie hazard jest po prostu legalny.

Pozostaje więc pytanie, czy hazard w Polsce jest legalny?

Jeśli chodzi o ustawę, to niewątpliwie jest ona napisana w taki sposób, że ciężko jest wyciągnąć z niej konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ nie jest łatwo określić co konkretnie jest grą losową, a co nią nie jest. Osoby orientujące się w hazardzie doskonale zdają sobie sprawy, że są gry, w których szczęście oraz umiejętności gracza są na równie, dlatego też problemem jest jednoznacznie sklasyfikować pewne gry. Naturalnie policja jak i rząd wielokrotnie już groził, jednak ze względu na ustawę nie ma obaw o sankcje karne za hazard, ponieważ zwyczajnie ciężko będzie udowodnić, że stawiania zakładów odbywało się w naszym kraju, skoro wszystkie zakłady rejestrowane są na serwerach w państwach, gdzie hazard jest dozwolony. Ponadto sam fakt, że w naszym kraju jest bardzo wiele tak zwanych martwych przepisów, które nie egzekwują, a jedynie straszą.

Legalny hazard online – jak grać?

Pośród fanów hazardu znajdują się osoby, które odważnie stawiają zakłady, a także takie, które wycofują się z obaw przed organami ścigania. Jeśli chcesz grać legalnie w internecie, to wystarczy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów jest założenie konta na tak zwanych „portfelach internetowych” na przykład PayPal, Moneybooker itp. Na takie konto można przelewać pieniądze, które będą służyły do opłacania zakładów, a także będzie można na nie przelewać zyski. Niektóre z takich „portfeli” oferuje także możliwość wyrobienia karty do bankomatu. W tym przypadku Polskie organy ścigania nie będą miały możliwości zdobyć informacji na temat przeprowadzanych z zagranicznymi firmami transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *