Czy spamowanie jest wykroczeniem?

Ze spamem mamy do czynienia praktycznie każdego dnia, kiedy sprawdzamy swoją pocztę e-mail. Niechciana i niezamawiana korespondencja mailowa o charakterze reklamowych zalewa skrzynki wszystkich odbiorców. Czy za spam można ponieść jakąkolwiek odpowiedzialność karną? Zdecydowanie tak, ale najpierw warto jest zapoznać się z samą definicją SPAMu.

Pojęcie słowa SPAM nie jest zapewne Wam obce, jednak bardzo wiele osób błędnie je interpretuje. Tak, spamem jest niechciana korespondencja elektroniczna, która ma charakter reklamowy i jest zwykle rozsyłana masowo. Niewątpliwie jest to łatwy i dość tani sposób na dotarcie z informacją handlową do bardzo szerokiego grona klientów. Jednak warto jest mieć na uwadze fakt, że nie zawsze jest to zgodne z prawem. Wszystkie firmy, które prowadzą konta pocztowe starają się walczyć z niechcianym spamem. Jednak mimo wielu rozwiązań, nakładania filtrów i innych aplikacji chroniących użytkowników poczty przed spamem, nie da się całkowicie wyeliminować tego problemu. Warto jest jednak pamiętać, że w tej walce możemy także odwołać się do ochrony jaką zagwarantować nam polski pracodawca.

Kiedy spam może być uznany za wykroczenie?

Aby uznać niechcianą korespondencję handlową za spam, musimy mieć pewność, że nie wyraziliśmy zgody na otrzymywanie takiej informacji. Warto jest jednak pamiętać że taką zgodę dość często wyrażamy rejestrując się na różnego rodzaju portalach internetowych, gdzie udostępniany jest nasz adres e-mail w celu weryfikacji użytkownika. Jednym słowem, świadomie (bo zapoznaliśmy się z regulaminem, w którym jest adnotacja o możliwych wysyłkach mailingowych) lub też nieświadomie (bo nie chciało nam się czytać regulaminu) wyrażamy zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail z informacją handlową.

Zatem jeśli chcemy uniknąć takiej zgody, należy bacznie czytać wszystkie informacje, regulaminy czy inne komunikaty jakie pojawiają nam się podczas rejestracji w serwisach internetowych. Ponadto polskie prawo wymaga także uzyskania uprzedniej zgody od adresata na otrzymanie jakichkolwiek przesyłek komercyjnych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Reasumując, rozsyłanie spamu jest wykroczeniem, ale tylko wtedy jeśli odbywa się indywidualnie i jest ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej. Jeżeli spamowanie jest na dużą skalę, wówczas stanowi to czyn nieuczciwej konkurencji, co podlega każe pieniężnej w wysokości do 10% przychodu, jaki osiągnięto w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Postępowanie takie prowadzone jest przez UOKiK i kara może być nałożona w toku prowadzonego postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *