Darmowy hosting czy płatny pod własny blog?

Zarówno płatne hostingi, jak i darmowe serwisy dają spore możliwości dla właścicieli blogów. Oba te rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. Dlatego warto dokładnie je przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze platformy blogowej. Dotyczy to zwłaszcza darmowych usług, na które decyduje się wielu początkujących.

Blog za darmo

Wiele serwisów oferuje założenie bloga za darmo. Ponieważ jednak hosting oraz domena udostępniane są bezpłatnie, powstaje na nich bardzo wiele blogów o bezwartościowej treści. Dotyczy to zarówno nieprawidłowo przygotowanych zapleczy pozycjonerskich, jak i blogach uruchamianych i porzucanych po zamieszczeniu zaledwie kilku wpisów. Najbardziej wartościowym elementem bloga jest jego domena, która dzięki promowaniu zajmuje coraz wyższe miejsca w wyszukiwarce Przy zakładaniu darmowego bloga nie można jednak uzyskać własnej domeny, przez co nawet po paru latach redagowania pozostaje on własnością serwisu. Takie rozwiązanie związane jest również z ograniczeniem kodu źródłowego. Niektóre serwisy pozwalają na edycję kodu HTML & CSS online, jednak posiadają bardzo nieduże możliwości. Na darmowego bloga nie da się wgrywać nowych skryptów i tworzyć własnych szablonów, przez co jego funkcjonalność jest bardzo niska. Blogi bez domen krajowych rozwijają się również znacznie wolniej i mają ograniczone możliwości wstawiania reklam.

Wady i zalety darmowych serwisów

Największą zaletą bezpłatnych platform do zakładania bloga jest brak jakichkolwiek opłat. Dlatego darmowy hosting idealnie sprawdza się w formie testowej. Wielu początkujących internautów sprawdza w ten sposób, czy rzeczywiście nadają się do prowadzenia bloga. Nierzadko po jakimś czasie stwierdzają, że idzie im całkiem dobrze. Wówczas decydują się na własny skrypt i hosting, a także unikalny szablon. Niestety wiąże się to z zaprzepaszczeniem roku pracy, którego nie da się już odzyskać. Wszystkie wpisy przepadają lub skopiowanie ich grozi zbanowanie z powodu zjawiska dupliacte content.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *