Domeny – Oszustwa

Rozmiar: 936817 bajtów

Jest to dość popularny typ oszustwa, które u nas funkcjonuje od dłuższego czasu, za granicami naszego kraju nazywa się domain name selling scam. Na czym polega naciąganie w tym przypadku? Zazwyczaj wygląda to w taki sposób, że ktoś dzwoni do nas i pyta czy jesteśmy właścicielem firmy na którą zarejestrowana jest domena mojafirma.pl, odpowiadasz twierdząco, ponieważ rzeczywiście tak jest. Następnie miły pan lub pani przedstawia się jako przedstawiciel jakiejś firmy zarządzającej domenami i informuje Cię o tym, iż jakaś osoba zgłosiła chęć rejestracji domeny mojafirma.com.pl lub podobnej. Jednakże oni byli tak mili, gdyż wiedzieli, że domena .pl należy do Ciebie i chcą zaoferować Ci kupno wyżej wymienionych domen, tak aby konkurencja nie była pierwsza. Zgadzasz się na podane warunki, po kilku chwilach na adres mailowy dostajesz fakturę na kwotę 150-200zł, płacisz i już jesteś spokojny, ponieważ nikt nie będzie podpinał pod Twoją markę.
Rzeczywistość jest jednak okrutna, gdyż jak się okazuje, takowe domeny mogłeś mieć już nawet za kilka złotych w promocji sklepów internetowych. Tak też robi owa firma, która się z tobą kontaktuje.
Prawda, że świetny zysk? Na jednej domenie mogą zarabiać nawet do 190zł? Wydawać by się mogło, że coś takiego nie ma szans przejść w dzisiejszych czasach, a jednak okazuje się inaczej.
Co więcej, tak naprawdę to nie Ty jesteś właścicielem owej domeny ponieważ tak właściwie kupili ją na siebie, a Ty widniejesz w umowie jako ten który ją dzierżawi od nich. Jeśli ktoś nie zorientuje się w sytuacji, to kolejnego roku znowu trzeba zapłacić równie wysoką kwotę, tym razem za przedłużenie.

Sposoby ochrony przed oszustem domenowym

Przede wszystkim musisz zapamiętać, że poważne firmy nigdy nie dzwonią w taki sposób do swoich klientów. Jeśli jednak zdarzy Ci się sytuacja, że ktoś zadzwoni do Ciebie z podobną propozycją, to absolutnie na nic się nie zgadzaj, ale po prostu sam sobie wykup te domeny po uczciwych cenach. W rzeczywistości bowiem oszuści nigdy wcześniej ich nie rejestrują, zawsze jest oczekiwanie na Twoją zgodę.

Stało się! Dochodzenie swoich praw i walka z oszustem

No cóż, nikt nie jest nieomylny i Tobie również może zdarzyć się chwila nieuwagi i dokonasz właśnie takiego „złotego ” interesu. Wtedy należy skontaktować się ponownie z ludźmi, którzy do nas dzwonili i starać się o przeniesienie cesji domeny na nasze dane. Zazwyczaj jeśli użyjecie odpowiednich argumentów, to oszuści decydują się oddać domenę, gdyż są to osoby chcące sobie w szybki sposób dorobić i będą obawiać się nagłośnienia sprawy oraz wyciągania prawnych konsekwencji.
Natomiast jeśli nie pomogą rozmowy, to wtedy oczywiście warto zgłosić sprawę do organów ścigania jak i również NASK.pl. Obecnie w Polsce różnie bywa z rozstrzyganiem tego typu przestępstw. Nie mniej jednak w Wielkiej Brytanii walka z tym procederem jest coraz bardziej ostrzejsza i zaawansowana.

Normy prawne w przypadku oszustwa domenowego

Art. 286 paragraf 1 k.k. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *