Ekrany projekcyjne pojawiają się w coraz to nowych miejscach, gdzie do tej pory stosowano inne rozwiązania. Coraz częściej ekrany projekcyjne zastępują telewizory, monitory oraz inne urządzenia służące do wyświetlania treści wizualnych. Szczególnie jeśli zależy ci na możliwości zaaranżowania prawdziwego „kina domowego” bądź też na stworzeniu profesjonalnej przestrzeni konferencyjnej – ekrany mogą okazać się właściwym wyborem. Poniżej przyglądamy się z bliska dostępnym produktom, podpowiadając jakimi kryteriami kierować się w czasie zakupu ekranów projekcyjnych oraz gdzie szukać pomocy w ich wyborze.
Ekrany projekcyjne stacjonarne i przenośne – oraz pozostałe kryteria podziału
Ekrany projekcyjne to dość proste urządzenia. Ich zadaniem jest tworzenie płaskiej przestrzeni, na której będzie można wyświetlać wysokiej jakości treści wizualne, udostępniając je szerokiemu gronu odbiorców. Na ekranach dokonuje się projekcji filmów, konferencji na żywo, grafik oraz innych, dowolnych treści audiowizualnych.
Najważniejszym podziałem dostępnych ekranów projekcyjnych jest podział na urządzenia stacjonarne oraz przenośne. Pierwsze z nich są częściej wybierane, zarówno przez osoby urządzające swoje kino domowe, jak i przez biznesmenów i aranżerów przestrzeni biurowych. Ekrany stacjonarne są stabilne, solidne, wytrzymałe oraz rzadko podlegają awariom. Ekrany stacjonarne montuje się w wybranym miejscu, na stałe; często też ich obecność uwzględnia się już na etapie projektowania danego pomieszczenia.
Ekrany przenośne to urządzenia zwijane, przeznaczone do swobodnego transportu oraz wielokrotnego składania i rozkładania. Są lżejsze niż ich stacjonarne odpowiedniki i – niestety – nieco mniej stabilne. Wynika to oczywiście z faktu, że są to urządzenia stawiane (najczęściej) na statywach, które można przenosić z jednego miejsca na drugie.
Najpopularniejsze rozmiary ekranów projekcyjnych
Wysokość ekranu to pierwszy i kluczowy parametr fizyczny. Dostępne ekrany mogą mieć różną wysokość, warto jednak pamiętać o kilku zasadach dobierania tego parametru. Przede wszystkim – wysokość ekranu powinna stanowić 1/6 odległości od osób siedzących. Warto też dobrać wysokość ekranu względem wysokości samego pomieszczenia – im jest wyższe, tym większy powinien być dany ekran. Warto zawiesić go przynajmniej 100 cm, ponad poziomem podłogi.
Różna może być wielkość całkowita ekranu. Warto parametr ten dostosować do zamierzonego sposobu używania urządzenia. W zależności, czy planujesz wyświetlać wysokiej jakości filmy, bądź też prezentować statyczne grafiki, warto wybrać ekran o odpowiedniej wielkości i przekątnej. Format standardowy mają ekrany o rozmiarach 1:1. Popularne są także formaty wideo 4:3 oraz panoramiczny 16:9.
Ponadto, typ ekranu warto dobierać względem jasności pomieszczenia. Poszczególne typy ekranów mogą w odmienny sposób rozpraszać promienie świetlne. Ekrany z powierzchnią sprzyjającą rozpraszaniu w każdym kierunku odznaczają się bardzo szerokim kątem widzenia, jednak niewysokim współczynnikiem odbicia. Ekrany z węższym kątem widzenia mają natomiast większy współczynnik odbicia oraz jasności. W rezultacie poszczególne rodzaje ekranów mogą zmieniać poziom czytelności wyświetlanego obrazu.
Wszystkim poszukującym pomocy z wyborem ekranów projekcyjnych polecamy AVpoint – twój punkt widzenia! To profesjonalny sklep ze sprzętem projekcyjnym. W jego ofercie znajdziesz rozmaite wersje projektorów domowych oraz konferencyjnych, a także dedykowanych do nich ekranów.