elemarketing – o umowach zawieranych na odległość

Rozmiar: 69009 bajtów Tego typu proceder przebiega w bardzo prostym schemacie. Otóż odbierasz telefon od osoby, która podaje się za przedstawiciela firmy X i proponuje Ci skorzystanie z jakiejś usługi, może to być dosłownie wszystko, np.: domena w Internecie czy też usługa reklamy na którymś ze znanych portali. Cały feler tkwi w tym, że nieświadomie zawierasz tzw. umowę na odległość. Koniec końców dostajesz fakturę, na której widnieje niemała kwota i jeśli jej nie zechcesz zapłacić, to mają ją pełne prawo od Ciebie windykować.

W jaki sposób unikać tego typu oszustw?

Przede wszystkim w takich przypadkach liczy się Twoja czujność, gdyż musisz wiedzieć, ze nie zawsze osoba, która przedstawia się jako przedstawiciel firmy takiej czy innej, rzeczywiście od nich jest.
Zazwyczaj jednak wygląda to tak, że w świetle prawa są to legalnie zarejestrowane i działające firmy, które swoje nazwy dobierają w taki sposób , aby były one jak najbardziej podobne do tych, które już istnieją na rynku i mają zaufanie klientów. Tak więc, Tobie wydaje się, że zawierasz umowę ze znaną Tobie dobrze firmą, a tymczasem na umowie lub fakturze okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
Na to jednak jest pewien sposób, po prostu zawsze należy domagać się, aby taka osoba przedstawiła swoją ofertę w formie pisemnej. może to być na przykład przesłane listem lub mailem. Przeważnie takowej oferty nigdy nie otrzymasz w owej formie.
Kolejna sprawa tyczy się manipulacji nagraniami rozmów, które są nagrywane i często zaraz na samym początku większość osób wyraża na to zgodę. To właśnie w związku z tymi nagraniami potem wiąże się także straszenie ludzi windykacją lub umieszczeniem wpisu na ich temat w Krajowym Rejestrze Długów. Jest jednak kilka sposobów na to, aby nie dać się w podobny sposób oszukać. Przede wszystkim jeśli ktoś dzwoni do Ciebie z numeru zastrzeżonego, a nie jesteś pewny jego tożsamości, to po prostu się rozłącz.
Kolejna sprawa to proszenie o przesłanie ofert w formie pisemnej, na przykład listem lub na Twój adres mailowy. Zazwyczaj jednak firmy oszukujące tego nie robią. Nie mniej jednak jeśli otrzymasz takową, to koniecznie wnikliwie się z nią zapoznaj o sprawdź wszystkie zapisy w regulaminie o zawieraniu umowy oraz dodatkowych kosztach czy płatnościach na jakie możesz być narażony.
Oszuści często uciekają się do manipulowania nagraniami rozmów, tak więc jeśli zostaniesz zapytany o zgodę na nagrywanie rozmowy pożegnaj się i odłóż słuchawkę.

Kilka fragmentów regulaminów ze stron oszustów

Zawieranie umowy z firmą X odbywa się za pomocą środków telekomunikacyjnych – w przypadku wyrażonej zgody klienta
Wyjaśnienie: Oznacza to nic innego jak to, że godząc się na wysłanie oferty w formie pisemnej, tym samym zawieracie prawnie wiążącą umowę. W praktyce oznacza to nic innego, jak fakturę do zapłaty opiewającą na bardzo wysoką kwotę.
Dopuszcza się iż pracownik pracujący na rzecz zamawiającego usługę jest upoważniony do działań w imieniu zamawiającego.
Wyjaśnienie: Według takowego zapisu każdy pracownik Twojej firmy, który jest Twoim podwładnym może odbierać telefon i zawierać umowy w Twoim imieniu, może to być nawet pan od naprawiania urządzeń biurowych.
Firma X zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie w dowolnym czasie. Nabywca jest zobligowany do sprawdzania regulaminu na stronie www firmy X
Wyjaśnienie: Umowa, którą zawarłeś może się przedłużyć. Co więcej, mogą po pewnym czasie wyjść na jaw jakieś dodatkowe koszty o których Ty nie wiedziałeś.

Metody walki z oszustami telemarketingowymi

Jeśli zdarzyło się, ze przez swoją niewiedzę lub nieuwagę zawarłeś podobną umowę na odległość to jeszcze masz szansę się z tego „wyplątać”. Na pewno powinieneś niezwłocznie zgłosić sprawę do UOKiK, gdyż to właśnie według tej instytucji masz według prawa 10 dni na rozwiązanie umowy bez podawania dodatkowych przyczyn. Jednak to dotyczy tylko osób fizycznych, w przypadku firm sprawa wygląda nieco inaczej.
Otóż jeśli jesteś właścicielem firmy to wtedy otrzymujesz tzw. fakturę proforma, co oznacza tyle, iż ta właściwa faktura zostanie Ci wystawiona dopiero wtedy kiedy uiścisz wymaganą należność. Wtedy firma, która uprawia cały proceder mający na celu oszukanie nas ma problem, gdyż nie mogą windykować należności na podstawie wspomnianej wyżej faktury proforma. Porada w takiej sytuacji wydaje się więc niezwykle łatwa i logiczna, czyli po prostu nie płacić tejże faktury. Oczywiście warto również powiadomić odpowiednie organy ściągania, czyli prokuraturę, aby ukrócić coś takiego.
Może zdarzyć się tak, że oszuści będą Cię straszyć sądem, nie mniej jednak możesz być pewny, ze sami z siebie do niego nie pójdą, ponieważ to oznaczałoby dla nich wykrycie prowadzonej przez nich oszukańczej działalności.
Bez względu na wszystko dobrze byłoby gdybyś zdecydował się poradzić w takiej kwestii doświadczonego prawnika, ponieważ każda sytuacja prawna jest od siebie inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *