Grabież naszej tożsamości

Rozmiar: 936817 bajtów

Grabież naszej tożsamości

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości odnośnie tego, po co złodziejowi Twoja tożsamość, to pozwól, że Ci to lepiej wytłumaczę. Może on ją wykorzystać do tego, żeby wziąć w Twoim imieniu kredyt, czy też posługiwać się tymi danymi w sklepach internetowych lub na Twój wizerunek sprzedawać coś w Internecie i oszukiwać. To tylko niektóre z możliwości, jakie wykorzystują oszuści.

Przebieg kradzieży tożsamości

Popularnym sposobem są tzw. oszustwa rekrutacyjne. Czyli po prostu otrzymujesz maila od firmy X, która oferuje Ci pracę jako manager handlowy lub agent finansowy. Na początku jesteś zdziwiony, bo przecież nigdzie CV nie wysyłałeś, a tutaj taka propozycja. Warto więc dokładnie sprawdzić adres e-mail spod którego została wysłana wiadomość. Przeważnie jest to wysyłane z jakiegoś darmowego konta pocztowego lub sfałszowanego adresu.
Jesteś proszony o przesłanie swojego CV oraz bardzo wielu danych osobowych, takich jak na przykład skand dowodu osobistego, numer konta itp. Dostajecie pracę, rzekomo legalną, po podpisaniu umowy(co dzieje się też przez Internet). Praca bardzo prosta, bo jedyne co musisz zrobić to przyjąć na swój rachunek pewną kwotę pieniędzy, a następnie przelać ją na inne konto, do którego dane dostajesz od firmy X, ale nie możesz tego robić przez tradycyjne przelewy tylko, na przykład Western Union. Z tej kwoty możesz zatrzymać sobie jakąś część za te działania.

Dalsze działania i pranie pieniędzy

Powyżej omówiliśmy w skrócie proces w jaki przebiega wyłudzanie tożsamości w tzw. oszustwie rekrutacyjnym. Teraz czas dowiedzieć co dzieje się z tymi wszystkimi danymi, które musiałeś podać przy fikcyjnym procesie rekrutacji.
Otóż w tym czasie, kiedy Ty myślisz, że dorwałeś pracę marzeń, to złodzieje Twoich danych mogą w tym momencie na Twoje dane oszukiwać ludzi, np. w fałszywym sklepie internetowym. Tak więc, w rzeczywistości owe pieniądze, które wpływają na Twoje konto są właśnie pochodną tegoż oszustwa, zapewne ktoś kupił jakiś towar za który od razu zapłacił, tymczasem go nie otrzymał.
Jeśli na Twoje konto zostanie przesłana kwota ukradziona z kart kredytowych innych użytkowników, to możesz w niedługim czasie spodziewać się organów ścigania w domu, gdyż wtedy to Ty stajesz się oszustem. W misternym planie oszustów byłeś tylko pionkiem, tzw. mułem finansowym, który miał przenosić pieniądze. oni sami bowiem jeśli by to zrobili od razu po dokonani oszustwa zostaliby złapani.

Skuteczne sposoby ochrony naszej tożsamości

Najlepszy sposób to oczywiście nieodpowiadanie na tego typu wiadomości, gdyż poważne i szanujące się firmy nigdy nie będą rozsyłały nikomu spamu. Analizuj wszystkie wiadomości, sprawdzaj od je dostajesz. Warto wiedzieć, że żadna firma nie będzie korzystać z darmowych kont pocztowych.
Zaopatrz się także w dobry antywirus, który zazwyczaj pozwoli wykryć Ci jakieś podejrzane ataki i działania oszustów. Jednak tutaj ważna jest przede wszystkim Twoja czujność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *