Być może zdarzyło Ci się kiedyś słyszeć o handlu ludzkimi organami. Jest to tak naprawdę dość nowa dziedzina przestępcza. Ludzie, którzy decydują się na sprzedaż własnych narządów tzw. „dawcy” pochodzą przeważnie z krajów ubogich. Narządy od nich pobrane są handlowane w krajach lepiej rozwiniętych na „czarnym rynku” za wysokie sumy pieniędzy.
Najwięcej ofert dotyczących sprzedaży nerek możemy znaleźć w Indiach czy Mołdawii, gdzie wielu ludzi decyduje się na sprzedanie 1 nerki czy płuca Istnieją tam już nawet „kliniki”, które masowo zajmują się tym procederem.
Handel narządami w Polsce
Tak naprawdę trzeba otwarcie przyznać, iż w naszym kraju nikt dokładnie jeszcze nie zbadał na jaką skalę prowadzone jest to zjawisko. Nie mniej jednak nie można zapominać o tym, iż problem istnieje i cały czas rozwija się coraz bardziej.
Ja wynika z prowadzonych działań, wielu lekarzy zdaje sobie sprawę z handlu ludzkimi organami, jednak problem ten jest, można powiedzieć, bagatelizowany. Panuje bowiem opinia, ze w przypadku przeszczepu narządów musi być spełniony szereg czynników, aby na pewno dobrać dany narząd do organizmu biorcy. Wtedy jest o wiele większa szansa na to, że przeczep się przyjmie. w tym wypadku jednak pierwszą rolę grają pieniądze, które w tym wypadku są naprawdę wielkie.
Co prawda tego typu procedery są absolutnie zabronione przez międzynarodowe konwencje, jednak jak pokazują statystyki wciąż jest robione za mało, aby handel narządami skutecznie ukracać.
Sprzedaje się oczywiście takie organy, po których wycięciu człowiek wciąż pozostaje przy życiu. Najczęściej jest to nerka, płat wątroby, płuco, komórka jajowa, krew. Pomimo tego, że w naszym kraju coś takiego jest nielegalne i zabronione przez prawo, to jednak w sieci nie brakuje ogłoszeń podobnych to tego:
„sprzedam płat wątroby 30 000, młody i bez nałogów…”
Bardzo podobnych propozycji jest w internecie na pęczki i nie dotyczy to tylko osób z naszego kraju. Warto również podkreślić fakt, iż ludzie kierują się w takich wypadkach tylko i wyłącznie chęcią zysku. Przeważnie osoby decydujące się na podobny krok mają olbrzymie problemy finansowe. Nasze prawo również odpowiednio reguluje tego typu ogłoszenia, gdyż artykuł 43 Ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, narządów mówi: „Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku.”
Jeśli cała transplantacja ma być przeprowadzona zgodnie z prawem to narządy mogą być pobierane od żywego dawcy w linii prostej krewnego, czyli np. rodzeństwo, rodzice, bliska rodzina. W przypadku innych osób potrzebna jest zgoda sądu rejonowego, jednak wcześniej odpowiednią opinię musi wydać Etyczna Komisja Krajowej Rady Transplantacyjnej. Cały procedura jest wtedy monitorowana przez wyznaczone do tego instytucje zajmujące się przeszczepami. Zanim zamieścisz podobne ogłoszenie zastanów się czy rzeczywiście gra jest warta świeczki!
Pomyśl o konsekwencjach oraz możliwych skutkach takich zabiegów przeprowadzanych w niesterylnych warunkach.
Weźmy na przykład usunięcie nerki oraz późniejsze konsekwencje jakie się z tym wiążą, gdyż to nie kończy się na oddaniu narządu. Zawsze po takich zabiegach możliwe są różne powikłania, takie jak ropienie rany pooperacyjnej czy zakażenie. Być może występują one obecnie rzadziej niż kiedyś, nie mniej jednak trzeba mieć świadomość, że może coś takiego nastąpić.
W kolejnych latach naszego życia musimy również uważać na tą nerkę, która nam została. Stąd też wszystkie choroby nerek są o wiele bardziej niebezpieczne.
Ogólne zalecenia ochrony nerki to:
• przeciwdziałanie chorobom układu moczowego
• nie można stosować leków, które w jakiś sposób uszkadzają nerki
• dokonywanie kontroli ultrasonograficznej
• wykonywanie okresowych badań oraz kontrola wszystkich parametrów nerek
• w razie rozpoznania jakiejkolwiek choroby zaleca się specjalistyczne leczenie pod okiem doświadczonych specjalistów.