Internetowe oszustwa aukcyjne

Rozmiar: 86107 bajtówChyba nikogo już w dzisiejszych czasach nie dziwi to, że niemal w każdym domu jest komputer z dostępem do Internetu. Nic dziwnego, gdyż ludzie są obecnie zachwyceni tym, iż mogą komunikować się ze sobą oraz dokonywać zakupów bez wychodzenia z domu.

Nie mniej jednak każdy kij ma dwa końce i tak również jest w tym wypadku. W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim aukcjami internetowymi, gdyż to właśnie one są jedną z najbardziej popularnych form robienia zakupów w sieci.

Na dzień dzisiejszy można mówić o kilku różnych typach zagrożeń:

1. Popularne wśród oszustów są tzw. aukcje oszukańcze, gdzie nie wysyłają one wylicytowanych przedmiotów. Rzecz dzieje się w taki sposób, że po wylicytowaniu przez danego użytkownika towaru, np. odtwarzacza, ten zamiast tego wysyła mu coś o podobnych gabarytach i wadze, często są to rzeczy o niskiej wartości. Oszuści podszywają się także pod innych sprzedających. Odbywa się to w taki sposób, że oszust obserwuje aukcję i wysyła do osoby wygrywającej maila z prośbą o wpłatę na konto za licytowany przedmiot, cały czas podając się za tamtego sprzedawcę.
2. Innym niebezpieczeństwem jest kradzież konta z dużą ilością pozytywnych komentarzy i za jego pomocą oszukiwanie ludzi przez oszustów. Sposoby na złamanie hasła są różne i przestępcy często korzystają z wyrafinowanych metod.
3. Często oszuści zakładają konta w serwisach aukcyjnych za pomocą danych, które wcześniej zostały komuś ukradzione. Na początku zdobywa zaufanie kilku osób, a potem zaczyna realizować aukcje mające na celu oszukanie ludzi.
4. Niekiedy na aukcjach można kupić towary pochodzące z rabunków, gdyż poprzez aukcje można je szybko sprzedać. Należy więc zawsze sprawdzać numery seryjne danego towaru, o ile nie jesteśmy pewni co do niego.

Wszystkie te wyżej wymienione sytuacje są popełniane w błędnym przeświadczeniu, iż Internet pomoże zatrzeć wszystkie ślady i złodzieja nie dosięgnie kara. Nic bardziej mylnego, gdyż w przypadku popełnienia przestępstw organy policyjne dysponują bardzo dobrymi środkami do namierzania takowych złodziei. Tak więc, jeśli padłeś ofiarą takowego przestępstwa powinieneś zgromadzić jak najwięcej informacji, które jeszcze szybciej pozwolą policji na podjęcie właściwych działań:

• informacje na temat sprzedającego(nick z aukcji, dane), numer telefonu, adres e-mail itp.
• warto posiadać całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym poprzez maila czy portal aukcyjny
• dowody wpłaty
• o ile takie miały miejsce, to warto również posiadać zapisy rozmów na komunikatorach takich jak Skype, GG itp.

Na podstawie tych wszystkich danych organy ściągania mogą podjąć kolejne działania mające na celu namierzenie oszustwa. Policja korzysta przede wszystkim z danych jakie może uzyskać od właścicieli portalu aukcyjnego, czyli czasy logowania się przez oszusta oraz numery IP, które pomagają w zlokalizowaniu komputera oszusta.

Pamiętaj, aby przestrzegać regulaminu jaki posiada każdy portal aukcyjny. Zazwyczaj oszustwa biorą się stąd, że ludzie nie potrafią zachować podstawowych norm bezpieczeństwa. Zwracaj również uwagę na ogólne warunki sprzedaży, gdyż czasem najmniejsze rzeczy mogą wprowadzić Cię w błąd i dać pole do popisu złodziejowi.

Także właściciele serwisów aukcyjnych, takich jak np. Allegro.pl powinni wprowadzać jak najwięcej technologii, które zmniejszają ryzyko oszukańczych działań. W przypadku wyżej wymienionego Allegro odbywa się to w bardzo dobry sposób, gdyż użytkownicy mogą korzystać choćby z systemu Escrow oraz w przypadku większych zakupów chroni ich tzw. Program Ochrony Kupujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *