O ile większość użytkowników zdaje sobie doskonale sprawę z podatności na wirusy systemów komputerowych, o tyle niewielu jest świadomych zagrożenia w przypadku urządzeń mobilnych. Niewiedza jest natomiast pożywką dla cyberprzestępców, którzy coraz częściej atakują telefony komórkowe.
Najgorsza sławą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, owiany jest Android. Jednak czy słusznie? Oprogramowanie od Google rzeczywiście jest wyjątkowo często atakowane przez wirusy, lecz tylko część tych ofensyw kończy się sukcesem. Jak jest naprawdę z bezpieczeństwem Androida?
System otwarty
Google szczyci się otwartością systemu Android, który do pewnego stopnia może być modyfikowany przez podmioty zewnętrze. Środowisko Androida kreowane jest przez wielu producentów, a aplikacje tworzyć i zamieszczać w Google Play może praktycznie każdy. Ta wolność ma swoją cenę, w postaci zwiększonej podatności na wirusy i złośliwe oprogramowanie.
Ochrona urządzeń z Androidem
Czy działania pod hasłem otwartości sprawiają, iż Google sprzedaje swoim klientom niebezpieczny produkt? Niekoniecznie, gdyż gigant z Krzemowej Doliny w ostatnich latach wydaje coraz więcej na zapewnienie ochrony urządzeniom z Androidem. Okazuje się, że widoczne są już pewne efekty tych działań.
Usługa Google Play Protect
W odpowiedzi na nasilające się ataki cyberprzestępców powstała usługa Google Play Protect, której zadaniem jest ochrona urządzeń przed potencjalnie szkodliwymi aplikacjami. Usługa jest domyślnie włączona na urządzeniach z Androidem, obsługując ich w tym momencie ponad 2 miliardy. Play Protect działa również poza urządzeniami użytkowników. Najważniejsze zadania Google Play Protect to:
- sprawdzanie aplikacji dodawanych do sklepu Google Play
- skanowanie aplikacji zainstalowanych w urządzeniach użytkowników
- wykonywanie skanowania offline
Raporty bezpieczeństwa
Każdego roku Google upublicznia 4 raporty dotycząca bezpieczeństwa telefonów z Androidem. Ostatni z nich dotyczy jeszcze roku 2017, a przedstawione w nim wnioski są bardzo optymistyczne. Producent Androida chwali się sukcesem w wykryciu i usunięciu 39 mln wirusów w ciągu roku. Ponadto, według Google usługa Play Protect jest coraz wydajniejsza, gdyż w 2017 sprawdzono 65% aplikacji więcej niż w roku poprzednim.
Pomimo zadowalających wyników raportu, producent Androida przestrzega, iż nadal dochodzi do przypadków opanowania urządzenia przez złośliwe oprogramowania. Bezpieczeństwo telefonów komórkowych w dużym stopniu zależy również od sposobu ich użytkowania oraz wspominanej we wstępie świadomości niebezpieczeństw.
Sposób użytkowania urządzenia, a jego bezpieczeństwo
Nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie zapewnić 100% ochrony. Kluczową rolę zapewnieniu bezpieczeństwa urządzeniom z Androidem odgrywa postępowanie użytkowników. Jak wykazał omówiony powyżej raport Google, urządzenia, na których zainstalowano choć 1 aplikację z nieznanego źródła, są 9-krotnie bardziej narażone na zawirusowanie, od sprzętu z aplikacjami pochodzącymi tylko ze sklepu Google Play. Ponadto, użytkownik chroniący urządzenie z Androidem powinien:
- uaktualniać oprogramowanie
- ręcznie skanować urządzenie
- unikać publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi
Aktualne oprogramowanie
Uaktualnienia oprogramowania blokują luki w aplikacjach, którymi wirusy dostawały się do urządzeń. Google wciąż wypuszcza na rynek nowe wersje systemu Android, jednak nie zawsze działają one sprawnie na starszych urządzeniach. Użytkownicy kilkuletnich telefonów nie są więc w pełni chronieni przed cyberprzestępcami, którzy często atakują starsze smartfony.
Skanowanie ręczne
Google Play Protect przeprowadza regularne skanowania urządzeń. Czasami może to być jednak zbyt mało. Dlatego po ściągnięciu i instalacji jakiejkolwiek nowej aplikacji warto uruchomić skanowanie ręczne. Pozwoli to usunąć złośliwe oprogramowanie, zanim na dobre rozgości się ono w systemie.
Publiczne sieci WiFi
Niezabezpieczone sieci WiFi i niebezpieczeństwo wynikające z ich wykorzystywania to rozległy temat na osobny artykuł. Przez nieszyfrowane sieci, których właściciele nie zabezpieczają nawet hasłami, niezwykle łatwo zaatakować niczego niespodziewające się ofiary. Włamanie do urządzenia, instalacja złośliwego oprogramowania, a nawet kradzież danych, stają się bardzo prawdopodobne w przypadku każdego użytkownika tego typu sieci. Przed takimi zagrożeniami urządzenia z Androidem można łatwo zabezpieczyć przy pomocy VPN. Więcej na ten temat znajduje się w tym poradniku na temat VPN na Androida w serwisie DobryVPN.pl.
Czy korzystanie z Androida jest bezpieczne?
Podsumowując, na użytkowników Androida czyhają zagrożenia, jednak są one czasami mocno demonizowane. Prawdopodobieństwo stania się ofiarą cyberprzestępcy jest jednak nieco większe w przypadku korzystania z Androida, niż w przypadku innych systemów, jeśli posiadacze smartfonów nie używają ich rozsądnie. Należy zatem regularnie uaktualniać oprogramowanie, instalować tylko zaufane aplikacje oraz regularnie skanować telefon w poszukiwaniu wirusów, a poziom bezpieczeństwa użytkowników Androida będzie utrzymywał się na wysokim poziomie.