Jak dbać o bezpieczeństwo poufnych danych

Jak dbać o bezpieczeństwo poufnych danych

W dzisiejszych czasach każdy posiada poufne dane na swoich urządzeniach. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną, czy prowadzisz firmę, powinieneś wiedzieć, jak ochronić się przed ich wyciekiem. Oto kilka porad, dzięki którym gromadzone przez Ciebie dane będą bezpieczne.

RODO – Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych

Na początek warto zdać sobie sprawę, jak poważne jest prawidłowe przechowywanie danych. Od 2018 roku na terenie Polski i reszty Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie na temat przetwarzania danych osobowych, szerzej znane jako RODO. Dotyczy ono firm, które świadczą usługi osobom prywatnym. Zgodnie z tą ustawą wymagane jest, żeby wszystkie poufne dane były przechowywane na szyfrowanych nośnikach. Niezastosowanie się do tej reguły wiąże się z dużymi karami finansowymi.

Dwuetapowa weryfikacja

Śzyfrowanie nośników

Dlaczego szyfrowanie nośników jest takie ważne? Ponieważ sprawia, że praktycznie żaden człowiek ani komputer nie jest w stanie dostać się do plików metodą prób i błędów. Warto pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć także swoje prywatne urządzenia. Niewiele osób wie o tym, że nowe wersje systemów operacyjnych Windows i MacOs mają wbudowaną funkcję szyfrowania dysków. Wystarczy jedno kliknięcie, aby ją uruchomić. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie, mając pewność, że Twoje dane nie zostaną odczytane przez osoby postronne w przypadku kradzieży, serwisowania lub zgubienia sprzętu.

Szyfrować można nie tylko dyski wewnętrzne, ale także nośniki mobilne. Jeśli zdarza Ci się przekopiowywać wrażliwe informacje, koniecznie zainwestuj w szyfrowany pendrive. Jego treść można będzie odczytać tylko i wyłącznie po wpisaniu hasła. Musisz być przy tym ostrożny, ponieważ szyfrowane nośniki mają system zabezpieczeń na wypadek próby wyłudzenia danych. Po kilku nieudanych próbach wpisania hasła, automatycznie usuwają całą swoją zawartość.

Regularne kopie zapasowe

Wyobraź sobie, że przypadkowo zalewasz komputer, na którym przechowywane były poufne dane. Nie tylko tracisz sprzęt, ale także całą jego zawartość. Żeby nie dopuścić do takie sytuacji, konieczne jest możliwie najczęstsze wykonywanie kopii zapasowych. Backup może być przechowywany na dysku zewnętrznym, sieciowym albo w chmurze. W przypadku zdarzenia losowego, dane można od razu przywrócić na nowym sprzęcie.

Regularne kopie zapasowe

Dwuetapowa weryfikacja

Obecnie wiele serwisów pozwala na uruchomienie kilkuetapowej weryfikacji. Oznacza to, że, aby dostać się konta, należy nie tylko wpisać login i hasło, ale także podać każdorazowo generowany kod, który jest wysyłany przez email albo smsa. Jeśli tylko jakaś strona umożliwia korzystanie z tego systemu, najlepiej jest go aktywować.

Program antywirusowy

Na koniec warto wspomnieć o absolutnej podstawie, jaką jest instalacja programu antywirusowego. Powinien się on znaleźć nie tylko na każdym komputerze, ale również na smartfonach korzystających z systemu operacyjnego Android. Jednym z najczęstszych zagrożeń są wirusy ransomware, których zadaniem jest zaszyfrowanie danych na zainfekowanym sprzęcie. Jedyną możliwością odzyskania danych jest zapłacenie hakerowi okupu. Dzięki działającemu antywirusowi unikniesz takich sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *