Obecnie w internecie możesz załatwić praktycznie wszystko. Nie ważne, czy chcesz założyć konto w banku, czy też ubezpieczyć swój samochód. To medium stało się na tyle popularne, iż jest już w zasadzie większości domów na całym świecie i codziennie pomaga nie tylko w pracy, ale również komunikowaniu się ze znajomymi. Szczególnie cieszy fakt mobilności oraz tego, iż aby zrobić zakupy na przedświąteczne prezenty czy inne okazje nie musimy biegać cały dzień po mieście od sklepu do sklepu.
To właśnie ten pośpiech, te ułatwienia wykorzystują cyberprzestępcy. Nie wykorzystują oni, tak jak to się wielu ludziom wydaje, jakiś nieziemsko zaawansowanych technologii, aby nas okraść czy oszukać. W wielu przypadkach takowych przestępstw człowiek sam jest sobie winny, ponieważ przez swoje niedopatrzenie i chwilową utratę czujności stracił pieniądze lub cenny towar.
Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, które na pewno zminimalizują ryzyko i podniosą Twoje bezpieczeństwo w sieci. Kupowanie na aukcjach internetowych
1. Przede wszystkim zapoznaj się z opinią o sprzedającym, ponieważ duże serwisy aukcyjne zazwyczaj posiadają system komentarzy oraz ocen poszczególnych użytkowników. Pamiętaj jednak, żeby patrzeć nie tylko ogólnie na ilość pozytywnych komentarzy, ale czy w ostatnim czasie dany użytkownik nie dostał lawiny negatywnych. To może świadczyć, np. o przejęciu jego konta przez jakiegoś nieuczciwego sprzedawcę.
2. Kolejna sprawa to unikanie kupowania na aukcjach, gdzie towar jest wystawiony po zastanawiająco niskiej cenie, czyli tzw. super okazje, to również może oznaczać próbę oszustwa.
3. Zwracaj uwagę na opis aukcji oraz zdjęcia jakie sprzedający w nim zamieszcza. Często zdarza się tak, że nieuczciwi sprzedawcy kopiują zdjęcia ze stron producenta, czy innych aukcji, ale sami towaru nie posiadają.
4. Zanim zapłacisz za przedmiot, skontaktuj się ze sprzedawcą.
5. Jeśli decydujesz się płacić jeszcze przed otrzymaniem towaru, czyli przedpłatą to rób to tylko w przypadkach dobrych sprzedawców, którzy posiadają doświadczenie na aukcjach.
6. Nie przelewaj nigdy pieniędzy poprzez systemy płatności, które nie pozwolą w razie oszustwa zidentyfikować oszusta. Najbardziej popularne z nich to na przykład Western Union, czy też coraz bardziej popularne przekazywanie pieniędzy dzięki sieci bankomatów.
7. Nigdy nie decyduj się na zakup przedmiotu poza aukcją. Wtedy w razie oszustwa nie ma żadnych dowodów, a złapanie takiej osoby jest o wiele bardziej utrudnione.
8. Jeśli zdecydowałeś się na zakup i doszło do zakończenia aukcji, to najlepiej po kilku godzinach jeszcze raz skontaktuj się ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych oraz numeru konta potrzebnego do przelewu.
9. W razie jakichkolwiek Twoich wątpliwości odnośnie wiarygodności sprzedającego, wybierz funkcję depozytu w portalu aukcyjnym.
10. Pamiętaj, że możesz przy kurierze otworzyć paczkę i sprawdzić czy rzeczywiście znajduje się tam dokładnie to co zamawiałeś. W razie nieprawidłowości należy od razu spisać protokół i zgłosić sprawę na policję.
11. W przypadku kiedy to Ty sprzedajesz towar i ktoś kup[ił go za dziwnie wysoką cenę i do tego pochodzi z zagranicy to tutaj również należy zachować czujność. Podstawową zasadą jest to, żeby nie wysyłać towaru dopóki pieniądze nie znajdą się na naszym koncie w banku. Nie daj się również nabrać na spreparowane często dowody wpłaty przesyłane na e-mail.
Uwaga! Chroń odpowiednio swoje dane, abyś nie został zamieszany w oszustwa na portalach aukcyjnych!
1. Loguj się na swoje konta w portalach aukcyjnych tylko w takich miejscach, gdzie masz pewność, iż nikt nie przechwyci Twoich danych za pomocą specjalnego oprogramowania. Najlepiej rób to tylko za pomocą swojego komputera.
2. Nigdy nie podaj żadnych danych w odpowiedzi na maile, które rzekomo pochodzą z danych serwisów aukcyjnych na których działamy. Ich właściciele nigdy nie będą od Ciebie żądać podawania tego typu informacji poprzez maila.
Korzystanie ze sklepów internetowych
1. Zanim zaczniesz robić zakupy w danym sklepie sprawdź jak przebiegały one w przypadku innych użytkowników, możesz zobaczyć opinie na różnych forach lub portalach do tego przeznaczonych np. opineo.pl. Ważne jest również to, aby sprawdzić czy rzeczywiście sklep jest zarejestrowaną i legalnie działającą firmą, co jest możliwe poprzez sprawdzenie numerów telefonów, numerów NIP i REGON.
2. W razie wątpliwości poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy sprawdzić czy sklep faktycznie jest wiarygodny.
3. Po dostarczeniu paczki przez kuriera powinieneś w jego obecności ją rozpakować i sprawdzić czy zawartość zgadza się z tym co zamówiłeś.
4. Zwróć uwagę czy strona sklepu posiada protokół do szyfrowania danych, który powinien być obecny podczas robienia zakupów.
5. Czekaj na potwierdzenie zamówienia i dopiero wtedy przelej pieniądze na konto sklepu.
Płacenie w internecie – na co uważać?
1. Zanim przelejesz pieniądze na dany numer konta sprawdź, czy rzeczywiście jest on przypisany do danego konta bankowego, czy też jest to coś na wzór elektronicznej portmonetki, którą możemy doładowywać. Takie dane możesz sprawdzić poprzez specjalne strony w internecie, gdzie po wpisaniu numeru konta wyświetlą nam się informacje do jakiego banku jest to przypisane. Jeśli nie pojawi się konkretny oddział banku, ale tylko np. centrala to możesz być zaniepokojony.
2. O ile nie jest to konieczne, to staraj się nie płacić w internecie tzw. „wypukłymi” kartami kredytowymi. W przypadku transakcji, które się nimi dokonuje należy podawać numer CVV2/CVC2.
3. Staraj się dokonywać płatności na stronach, które umożliwiają skorzystanie z tzw. centrów rozliczeniowych, które uniemożliwiają osobom trzecim poznanie danych karty kredytowej.
4. W przypadku płatności przelewem korzystaj z możliwych zabezpieczeń oferowanych przez banki, na przykład w postaci kodów autoryzacyjnych.
5. Nigdy nie odpowiadaj na maile, które rzekomo pochodzą od banków i proszą Cię o podawanie danych do konta.
6. Jeśli logujesz się na stronę, gdzie masz dokonywać płatności, sprawdź czy posiada ona szyfrowanie w postaci https. Sprawdź wtedy również ważnośc certyfikatu bezpieczeństwa.
7. Nigdy nie loguj się na strony banków poprzez linki z wiadomości e-mail jakie dostajesz na skrzynkę, gdyż może to być próba wyłudzenia Twoich danych przez oszustów.
8. Na komputerze powinieneś mieć zainstalowane oprogramowanie, które będzie chroniło Cię przed ściąganiem aplikacji podejrzanych, jakie mogą służyć do wyłudzenia danych.
9. Nie loguj się do strona banków czy innych podobnych instytucji z kafejek internetowych.
Korzystanie z portali społecznościowych
1. Nie podawaj zbyt wielu informacji o sobie, takich jak numer telefonu itp.
2. Staraj się nigdy nie udostępniać zdjęć, które potem mogłyby służyć jako podstawa do szantażowania Ciebie.
3. Jeśli zorientujesz się, że ktoś podszywa się po Ciebie to trzeba sprawę zgłosić do administracji serwisu i żądać usunięcia fałszywego konta.
Listy i sms – czyli wygrałeś super nagrody…
Jeśli nagle zaczynasz otrzymywać jakieś informacje w sms czy też listach to znaczy, że ktoś posiada Twoje dane i teraz może próbować wykorzystać je przeciwko Tobie. Przeważnie chodzi przede wszystkim o wyłudzenie jakieś kwoty pieniędzy.
1. Pamiętaj, aby nie brać udziału w żadnych rzekomo darmowych loteriach, które oferują Ci złote góry. Prawda jest taka, że prowadzenie darmowej loterii nikomu by się nie opłacało ze względu na liczne koszty z tym związane.
2. Często zdarza się również, że do jakiejś osoby zgłasza się ktoś, kto podobno ma bardzo dużą kwotę pieniędzy na zamrożonym koncie bankowym i podzieli się z nią tą sumą o ile tylko pomoże mu odzyskać pieniądze. Nie daj się nabrać na tego typu sztuczki, które są niczym innym jak tzw. oszustwem nigeryjskim.
3. Jeśli otrzymasz sms-a, że ktoś ma na Ciebie jakieś kompromitujące materiały to również jest to próba wyłudzenia, gdyż po odesłaniu sms-zwrotnego nic takiego nie ma, a my tracimy tylko kilkadziesiąt złotych na sms-a.
4. Często nieświadomie możesz wziąć udział w tzw. praniu pieniędzy. Polega to na tym, iż ktoś prześle na Twoje konto pieniądze, a Ty masz je przekazać dalej za pomocą Western Union. Nigdy nie dawaj się wplątać w tego typu proceder.
Co zrobić, gdy już doszło do oszustwa?
1. Natychmiast powinieneś poinformować administrację ds. bezpieczeństwa w danym serwisie.
2. Zachowaj wszystkie dokumenty związane z dokonywaniem transakcji oraz całą korespondencję mailową, jak i również przez komunikatory(o ile takowa była).
3. W przypadku oszustwa w serwisie aukcyjnym powinieneś skompletować dane takie jak: numer aukcji, data dokonania zakupu, dane sprzedającego, e-mail
4. Ze wszystkimi podanymi wyżej informacjami powinieneś zgłosić się na najbliższy posterunek Policji.