kryzys finansowy

Jak unikać oszustw w świecie kryptowalut?

Rynek Forex rozwija się w ogromnym tempie, więc nie dziwi fakt, że inwestowanie w kryptowaluty zyskuje coraz więcej zwolenników. Niektórzy inwestorzy widzą w tym sposób na szybkie pomnożenie kapitału, jednak nie do końca jest to prawdą. Zanim zaczniemy grę, należy dokładnie poznać zasady, jakimi rządzi się rynek, a także wiedzieć, że zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. To jest wpisane w grę, jednak można je zminimalizować.

Aby przygoda z kryptowalutami nie odbiła nam się przysłowiową czkawką, należy mieć świadomość tego, gdzie inwestować, kiedy kupować i kiedy sprzedawać. Kolejna sprawa, to oszustwa w krypto-świecie o których słyszy się coraz częściej. Jak się przed nimi bronić? Podpowiadamy.

Jak ustalana jest wycena kryptowalut?

Ustalenie kursu kryptowalut wynika z wielu różnych zmiennych. Zanim więc postanowimy w dane kryptowaluty zainwestować, należy dokładnie przemyśleć, czy jest to dla nas akceptowalne. O czym mowa?

W praktyce podstawą systemu obrotu wspomnianymi kryptowalutami jest to, że jest on podatny na wahania różnego pochodzenia. Przede wszystkim mowa o zaufaniu uczestników obroty, a także o czynnikach zarówno ekonomicznych, jak i pozaekonomicznych, w tym także technologicznych. Ich akceptacja wiąże się z uznaniem stopnia ryzyka inwestowania. Tutaj warto jest posiłkować się nie tylko zdobytą wiedzą, ale również poradą np. brokera, który wesprze nas w procesie próby pomnażania kapitału na giełdzie kryptowalut.

Oszustwa na rynku kryptowalut

Niestety inwestowanie w kryptowaluty wiąże się także z ryzykiem oszustwa. Coraz częściej słyszy się o giełdach, które kończą działalność, a wraz z tym procesem, rozpłynięciu się depozytów klientów. Jak się przed tym bronić?

Po pierwsze, warto śledzić na bieżąco publikowane ostrzeżenia kryptowalutowe w których można znaleźć informacje m.in. o nieuczciwych botach, giełdach czy programach inwestycyjnych.

Kolejny krok, to dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi firmy prowadzącej interesującą nas giełdę. Sprawdźmy nie tylko nazwę i adres, ale także numer VAT oraz numer rejestracyjny. Kiedy już znajdziemy takie dane, koniecznie należy poddać je procesowi weryfikacji przez Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Pomocne są także media społecznościowe. Obecnie większość poważnych giełd komunikuje się ze swoimi klientami i tworzy społeczności wokół swojej marki. To nie tylko ułatwia inwestowanie, ale także buduje zaufanie. Nie bez znaczenia są także komentarze osób, które miały do czynienia z daną giełdą.

Bardzo ważna jest także obsługa klienta. Jeśli zgłosimy się z zapytaniem i otrzymamy fachową pomoc, a ponadto pytanie o to, czy jeszcze jakieś pytania nas nurtują lub coś jest dla nas niejasne, wówczas możemy mieć przesłanki do tego, że dana firma rzeczywiście jest rzetelna. Ważne jednak, aby komunikacja była spójna i rzeczowa.

Istnieją także giełdy, na których można stworzyć tzw. wirtualny portfel. Przechowywane w nim środki możemy przeznaczyć na bieżące operacje, jak i krótko- lub długoterminowe przechowywanie ich. Wpłacając ich niewielką ilość możemy zapoznać się z zasadami funkcjonowania takiego portfela i ocenić jego opłacalność.

Ważne są także rekomendacje. Jeśli dana giełda jest polecana i jesteśmy pewni, że nie zrobiły tego osoby postronne, wówczas możemy dać jej kredyt zaufania i sprawdzić, czy opinie mają przełożenie na rzeczywistość. Grunt, to po prostu być ostrożnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *