Jak zabezpieczyć swój Instagram przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć swój Instagram przed kradzieżą?

Instargram dziś to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Codziennie miliardy ludzi skroluje swoje tablice i daje serduszka osobom, które obserwuje. Coraz więcej osób prowadzi tu swoje konta i dzieli się ze znajomymi czy followersami swoim życiem. Nawet jeśli nie jesteśmy jak Robert Lewandowski i nie mamy ponad 20 mln Instagram Followers, dla nas nasze konto jest najcenniejsze.

Warto wiec dbać o nie i je odpowiednio chronić. Jak każda platforma społecznościowa niesie ze sobą ryzyko związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Każdy z nas ma znajomych, którym włamano się na konto do Facebooka czy Instagrama.

Oto kilka sposobów, jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie. Łatwo możesz korzystać z jego możliwości bez obawy o swoje dane.

Mocne hasło

Hasło to pierwsze i najważniejsze zabezpieczenie każdego konta. Wiele osób używa standardowych i banalnych zabezpieczeń swoich danych. Kombinacje dat urodzenia, kolejnych cyfr na klawiaturze imion i wyrazów związanych z użytkownikiem to najłatwiejsza bariera do sforsowania. Wiele osób zostaje ofiarami włamań do ich kont bowiem używa naprawdę trywialnych zabezpieczeń. Chcąc zabezpieczyć się przed włamaniem musisz ustawić wymagające hasło, to znaczy wystarczająco mocne. Optymalne zabezpieczenie powinno składać się z 8 znaków. Krótsze nie zapewnia wystarczającego zabezpieczenia, dłuższe trudniej zapamiętać i bez pomyłkowo wpisać. Silne hasło powinno składać się z kombinacji małych i wielkich liter i liczb oraz znaków specjalnych. Ciąg znaków nie powinien składać się na żaden logiczny wyraz, a już na pewno nie taki, który jest w jakikolwiek sposób z Toba związany.

Wszystko się zmienia, nawet hasła

Pamiętaj, aby używać różnych haseł do różnych aplikacji i witryn internetowych. W razie włamu na jedno z nich haker może wykorzystać je do innych Twoich kont i danych. Staraj się mieć unikalne hasła do każdego z serwisów społecznościowych czy kont internetowych. Równie ważne jest okresowa zmiana hasła lub jego modyfikacja. Zaleca się co 3 do 6 miesięcy zmianę haseł do maila, danych w chmurze czy kont w socialmediach.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Nawet dobre hasło nie stanowi bariery nie do przejścia dla hakerów. Aby zapobiec zalogowaniu się do serwisu na innym urządzeniu niż Twoje, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jest do jedna z najlepszych metod zabezpieczenia Twojego konta, bowiem wymaga Twojego potwierdzenia. Jak to działa? Przy każdym logowaniu z nowego urządzenia dostajesz powiadomienie SMS z kodem aktywacyjnym. Jego wpisanie i zatwierdzenie pozwala zakończyć logowanie. Bez problemu włączysz tę usługę wybiegając Ustawienia, następnie Prywatność i bezpieczeństwo, a tam Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Kliknięcie opcji Rozpocznij i wybierz Wiadomość tekstowa i masz już dodatkową ochronę przed włamaniem się do Twojego Insta.

Zaloguj się przez ?!

Różne aplikacje, ale i strony internetowe czy serwisy umożliwią dostęp do nich bez konieczności zakładania kont. Wystarczy zalogować się przez konto Instragrama, aby korzystać z ich funkcji. Na przykład aplikacja, która planuje dla Ciebie posty na Insta wymaga dostępu do danych zawartych na portalu. To rozwiązanie jest łatwe i szybkie, ale stwarza jedno zagrożenie: im więcej firm ma dostęp do Twoich danych z Instargrama, tym większe prawdopodobieństwo, że informacje te mogą zostać zhakowane lub wykorzystane w niewłaściwy sposób. Ważne, aby udzielać trzecim aplikacjom dostępu do Instagrama tylko w przypadku, gdy jest to naprawdę potrzebne.

Aby sprawdzić jakie aplikacje mają dostęp do Twojego konta na Instagramie, zaloguj się w przeglądarce lub na telefonie do serwisu ( uwaga: nie da się tego zrobić z poziomu aplikacji), a następnie w ustawieniach kliknij Autoryzowanie aplikacji. Z listy usuń – Odwołaj dostęp – te pozycje, które nie są związane z Twoją aktywnością na Instagramie.

Ustaw konto prywatne

Prostym krokiem chroniącym nasze konto przed nieproszonymi gośćmi jest opcja konta prywatnego. Zmiana ustawienia z publicznego, widocznego dla wszystkich użytkowników, na prywatne umożliwia dostęp do Twojej galerii tylko wybranej grupie osób. Opcja ta jest oczywiście zarezerwowana tylko dla tych, którzy chcą aby ich kontent skierowany był do najbliższych i znajomych. Jeśli zaś jesteśmy inflencerami bądź działamy z myślą o szerokim gronie odbiorców opcja profilu prywatnego jest bezużyteczna

Najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli nie będziemy rozsądnie poruszać się w świecie Internetu i Instagrama. Podejrzane wiadomości od nieznajomych, dziwne linki, czy aplikacje, które wymagają podłączenia do Instagrama powinny wzbudzić w nas podejrzenie. Tak samo jak niecodzienne ruchy na naszym koncie. Przez chwilę nieuwagi możemy bezpowrotnie stracić dostęp do naszego konta, które tworzyliśmy przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *