Konsola Xbox obchodzi swoje 19 urodziny

Konsola Xbox obchodzi swoje 19 urodziny

W 2021 roku obchodzić będziemy 20 rocznicę pojawienia się na rynku konsoli Xbox, produkowanej przez amerykański Microsoft. Warto z tej okazji przypomnieć sobie historię jej powstania oraz wspomnieć o planowanej premierze najnowszej wersji konsoli. Zapraszamy do lektury.

  • Rok 2001 początkiem starcia gigantów
  • Ewolucja konsoli Xbox na przestrzeni blisko 20 lat
  • W oczekiwaniu na premierę najnowszej Xbox series X

Rok 2001 początkiem starcia gigantów

Xbox powstał w dużej mierze jako produkt, który miał stanowić realną konkurencję dla zdecydowanego lidera na rynku konsol, którym było wówczas japońskie PlayStation produkowane przez firmę SONY. Dla przypomnienia pojawiło się ono na rynku już w 1994 roku i z miejsca odniosło ogromny sukces. Sprzedaż pierwszej konsoli PlayStation wyniosła ponad 100 mln sztuk co było wynikiem astronomicznym biorąc pod uwagę, że był to nowy produkt, który wszedł na mocno konkurencyjny rynek. Pamiętajmy, że w latach 90 bardzo silną pozycję miały już produkty Nintendo. Sukces jaki odniosła PS nie mógł pozostać niezauważony przez Amerykanów.

Pod koniec 2001 roku swoją premierę miała pierwsza konsola Xbox. W ten sposób Amerykanie na dobre włączyli się w wyścig o uznanie amatorów tego typu rozrywki.

Ewolucja konsoli Xbox na przestrzeni blisko 20 lat

Cel, jaki postawili sobie Amerykanie w 2001 roku, aby Xbox stał się konkurencyjny dla japońskich konsol został osiągnięty. Pomimo że pierwsza wersja Xbox’a nie sprzedała się w tak dużej ilości, jak pierwszy PlayStation (łącznie sprzedano ok. 25 mln sztuk), to był to dopiero początek tego co chcieli zaoferować amerykanie. Microsoft miał środki, aby rozwijać swój produkt w oparciu o najlepsze z dostępnych z rozwiązań. Bardzo mocne parametry techniczne, twardy dysk, własne gry i inne niespotykane dotąd w konsolach rozwiązania miały zachęcać nowych klientów do wyboru konsoli Xbox.

Xbox 360, czyli następca pierwszej wersji pojawił się na rynku 4 lata później, czyli w 2005 roku. Był on jeszcze bardziej zaawansowany i wyposażony m.in. w bezprzewodowe kontrolery. Sprzedaż konsoli była bardzo wysoka, pomimo że to Japończycy w swojej nowej PlayStation 3 użyli najnowszego rozwiązania w postaci dysku BlueRay, wobec HD DVD, użytego przez Xbox’a. Ostatecznie Xbox 360 sprzedał się w ponad 80 mln sztuk co jest wynikiem doskonałym pamiętając o sprzedaży pierwszej wersji.

Xbox One to trzecia odsłona konsoli, która pojawiła się na rynku w 2013 roku. Pomimo podobnego wyglądu do poprzednika, wnętrze konsoli zostało mocno unowocześnione, aby nadążyć za rynkowymi trendami. Wraz z debiutem Xbox One pojawiły się m.in. pakiety gier. W ramach jednorazowej opłaty użytkownik otrzymywał dostęp do kilkudziesięciu tytułów. Więcej o konsolach przeczytać można na https://www.morele.net/kategoria/xbox-7/

W oczekiwaniu na premierę najnowszej Xbox series X

Premiera czwartej generacji Xbox’a planowana było pierwotnie na listopad 2020. Sytuacja jednak zmieniła się wraz z rozwojem pandemii wirusa COVID-19, który potężnie namieszał w wielu branżach światowej gospodarki. Wiele premier zarówno produktów, jak również kinowych hitów zostało odłożonych na bliżej nieokreślony termin.

Fanom elektronicznej rozrywki nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać. Producenci konsol dokładają starań, aby każda nowa wersja ich urządzeń było dużo lepsza od poprzedniej. Xbox series X z pewnością taki będzie. Bez wątpienia warto śledzić bieżące informacje na różnych blogach technologicznych, które regularnie publikują informacje z rynku konsol. Ich premiera z pewnością będzie głośnym wydarzeniem.

Jest bardzo prawdopodobne, iż ostatecznie Xbox series X zadebiutuje w 2021, a więc w 20 rocznicę od premiery pierwszej wersji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *