Rynek jest pełen produktów. Komputery, samochody, ubrania, buty – każdy produkt ma kilkunastu wielkich i kilkuset, kilka tysięcy pomniejszych. Przyjrzyjmy się jak wygląda rynek laptopów, na którym jednym z liderów jest firma Dell.
Wielki kapitalistyczny rynek
Polacy doskonale pamiętają czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wtedy to państwo, a dokładniej rzecz ujmując, partia, decydowała o tym, czego potrzebują obywatele. Gospodarka była centralnie sterowana, przez co na półkach sklepów były te produkty, które ludziom „dał” pierwszy sekretarz. Braki towaru były częstym widokiem, a żeby kupić wiele „luksusowych” dóbr trzeba było odstać swoje w gigantycznych kolejkach. Dopiero po roku 1989, gdy w Polsce upadł komunizm i nadeszły czasy kapitalizmu, nadeszła zmiana na lepsze. Obecnie sklepowe półki uginają się od wszelkiego rodzaju towarów. Możemy wybierać, czy chcemy kupić buty marki X, marki YZ czy od marki AB. Tak samo możemy robić z każdym innym produktem, bowiem w każdej branży jest tak wielu producentów, że nie sposób ich wszystkich policzyć. Nie inaczej jest w branży komputerowej, gdzie kilka firm walczy o miano lidera branży. Jednym z nich jest producent laptopów Dell.
Historia komputerów
Choć dla Polaków komputer to dość świeży wynalazek, zaczęliśmy z nich masowo korzystać na początku wieku, to jego historia jest sporo dłuższa. Za pierwszy komputer osobisty uznaje się ALTAIR 8800 zaprezentowany w 1975 roku przez firmę MITS. Od tamtej pory trwa wyścig o palmę pierwszeństwa oraz nowych klientów, w którym udział bierze wiele firm. Są to m.in. Hewlett-Packard (znana głównie jako producent drukarek), ASUS (kojarząca się z monitorami i laptopami), Samsung (producent telewizorów i smartfonów), Apple (twórcy Iphone’a) czy firma Dell. Jeżeli szukacie sprzętu elektronicznego ze znaczkiem „produkt polski” powinniście spojrzeć na produkty marki Krüger&Matz. My zaś sprawdzimy, jaką historię mają laptopy Dell, jak i cała firma.
Prosto z Teksasu – laptopy Dell
Dziś, by zacząć biznes trzeba mieć, oprócz pomysłu, pieniądze i papiery z urzędu. Gdy w 1984 roku Michael Dell zakładał firmę PC’s Limited miał w kieszeni tysiąc dolarów, a jej siedziba znajdowała się w… pokoju w akademiku. Dziś laptopy Dell zna cały świat. Jednak ponad 30 lat temu nikt na świecie o nich nie słyszał. Jednak już po kilku miesiącach laptopy Dell przyniosły swojemu twórcy całkiem spore dochody. W pierwszym oświadczeniu majątkowym, 19-letni wówczas Michael Dell, mógł pochwalić się 888 tysiącami dolarów przychodów i 134 tysiącami USD zysku. Całkiem nieźle jak na firmę, która zaczynała z kapitałem w wysokości 1000 dolarów. Laptopy Dell sprzedawały się tak dobrze, że już 1988 roku firma po raz pierwszy w historii wyemitowała swoje akcje, co przyniosło jej 30 milionów dolarów zysku. Rozwój Dell trwał w najlepsze i w 2005 roku biznesowy magazyn „Fortune” umieścił firmę na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej podziwianych firm w Ameryce. W 2018 roku laptopy Dell cieszą się popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. W wielu niezależnych rankingach produkty firmy Michaela Della zajmują najwyższe lokaty, zaś wśród klientów opinie są zgodne – laptopy Dell to porządna makra i jakość, która nie zawodzi.