monitor dla gracza

Na co zwracać uwagę, wybierając monitor dla gracza?

Monitor to coś, bez czego żaden posiadać komputera nie może się obejść. Dla graczy jest on co najmniej podwójnie ważny. Dlaczego? Cóż, co z tego, że nasz mocny sprzęt będzie w stanie płynnie obsługiwać gry na bardzo wysokich ustawieniach graficznych i w wysokiej rozdzielczości, jeśli będziemy dysponować starym monitorem, który nie będzie w stanie tego pokazać.

Dlatego też monitora dla graczy nie należy wybierać na chybił-trafił, a powinno się podchodzić do tego ostrożnie. Szczególnie biorąc pod uwagę, że monitory nie należą przecież do najtańszych i wymienia się je średnio raz na kilka lat, więc jest to dość poważny zakup. Tak więc, na co zwracać uwagę, wybierając monitor dla gracza? Doradzamy!

Rozdzielczość

Rozdzielczość monitora jest jedną z jego najważniejszych cech, nie tylko do grania, ale też ogółem do korzystania z komputera. Obecnie warto celować w monitory o rozdzielczości 1440p lub większej, a w ostateczności 1080p.

Od monitorów 720p w obecnych czasach mimo wszystko lepiej już trzymać się z daleka, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach sporo one potaniały. W wyższej rozdzielczości obraz będzie po prostu ostrzejszy, żywszy i ładniejszy, ponieważ na ekranie będzie wyświetlać się znacznie więcej pikseli. Więcej na ten temat można poczytać na różnego rodzaju portalach zajmujących się grami i technologią, na przykład Tech Polska. Jest to bez wątpienia coś, co każdego gracza powinno zainteresować.

Opóźnienie

Opóźnienie monitora to parametr, który zwykłych użytkowników może niezbyt interesować, ale z pewnością powinien być on kluczowy dla graczy. Zbyt duże opóźnienie monitora oznacza bowiem, że możemy mieć problemy z reagowaniem na czas w grach sieciowych, w szczególności w FPS-ach.

Wiele monitorów, w tym nawet takich z ceną poniżej 1000 złotych, oferuje obecnie czas reakcji na poziomie 1ms. Jest to optymalny parametr, który powinien pozwolić każdemu na bardzo komfortowe granie.

Częstotliwość odświeżania ekranu

Wciąż można spotkać się z opiniami, że „ludzkie oko nie widzi więcej niż 30 FPS” i częstotliwość odświeżania ekranu nie ma znaczenia. W praktyce jednak wiele osób, przesiadając się z monitorów z częstotliwością odświeżania 60 Hz na monitory lepsze (np. z częstotliwością 144 Hz lub nawet wyższą) odczuwa znaczącą różnicę.

Obraz jest po prostu płynniejszy i lepiej się go ogląda, zwłaszcza w dynamicznych momentach (czyli przede wszystkim w grach). Częstotliwość odświeżania ekranu jest więc czymś, na co warto zwracać uwagę, czytając recenzje monitorów na Tech Polska i innych podobnych portalach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *