Nielegalne współdzielenie łączy internetowych

Rozmiar: 69009 bajtów Mnóstwo osób, zwłaszcza tych, które z darmowym systemem operacyjnym – Linuksem miały niewiele wspólnego, do współdzielenia połączenia wybiera bardzo prostą metodę opartą o system Windows – funkcję o nazwie: Udostępnianie połączenia internetowego (Internet Connection Sharing – ICS).

Wykorzystanie tej funkcji pozwala na połączenie z Internetem komputerów w sieciach domowych lub biurach przy użyciu jednego połączenia sieciowego. ICS to wbudowana funkcja systemu Windows, ale można włączyć ją wyłącznie na komputerach z wgranym systemem Windows XP, Windows 98 SE, Windows Millennium Edition (Me) lub Windows 2000.

W rzeczywistości funkcja ICS to zbiór pewnych składników, które są niedostępne dla użytkownika i mają bardzo ograniczoną możliwość konfiguracji. Jednak providerzy Internetowi zapoznają się z tajnikami wszelkich funkcji pracy systemu, aby ustrzec się przez popularnym zjawiskiem nielegalnego współdzielenia łączy internetowych.

Omawiany proceder polega na tym, że wbrew zawartej umowie z naszym providerem internetowym, legalny abonent usługi internetowej postanawia udostępnić innym osobom Internet przez współdzielenie łącza. W takiej sytuacji szybkość połączenia dzielona jest na wszystkich, którzy z tego łącza korzystają. Zazwyczaj osoby dzielące się łączem, po osiągnięciu porozumienia – dzielą się również płatnościami.

Jednak czy jest to praktyka nie do wykrycia przez dostawcę Internetu? Niekoniecznie.

Jest szereg elementów, które zwracają ich uwagę. Do niech należą między innymi:

• Komunikatory internetowe

Provider analizuje pakiety wychodzące z komunikatorów internetowych. Na tej podstawie może w nich dostrzec identyfikator (najczęściej numer) użytkownika. Jest mała szansa na to, że użytkownik ma na jednym komputerze (w tym samym momencie) uruchomiony szereg kont w komunikatorze internetowym. Dostawcy Internetowi wychwytują dane pakietów zawierających różne identyfikatory użytkownika, a jeśli te pochodzą z jednego IP, to providerzy przewidują nielegalne współdzielenie sieci.

• Śledzenie poczty

Przytłaczająca liczba użytkowników nie korzysta z szyfrowanych połączeń z serwerami pocztowymi, providerzy wykorzystują sprytne oprogramowanie (sniffery) , które analizują wysyłane listy i na podstawie nagłówków, określają z niemal pewnością, czy mamy do czynienia z nielegalną siecią. Równie rzadko zdarza się, że jeden użytkownik korzysta jednocześnie z dwóch albo trzech programów pocztowych, dlatego też jest to przesłanka dla dostawców, że ich klient nielegalnie współdzieli sieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *