Nielegalne współdzielenie łączy internetowych

Rozmiar: 69009 bajtów Mnóstwo osób, zwłaszcza tych, które z darmowym systemem operacyjnym – Linuksem miały niewiele wspólnego, do współdzielenia połączenia wybiera bardzo prostą metodę opartą o system Windows – funkcję o nazwie: Udostępnianie połączenia internetowego (Internet Connection Sharing – ICS).

Wykorzystanie tej funkcji pozwala na połączenie z Internetem komputerów w sieciach domowych lub biurach przy użyciu jednego połączenia sieciowego. ICS to wbudowana funkcja systemu Windows, ale można włączyć ją wyłącznie na komputerach z wgranym systemem Windows XP, Windows 98 SE, Windows Millennium Edition (Me) lub Windows 2000.

W rzeczywistości funkcja ICS to zbiór pewnych składników, które są niedostępne dla użytkownika i mają bardzo ograniczoną możliwość konfiguracji. Jednak providerzy Internetowi zapoznają się z tajnikami wszelkich funkcji pracy systemu, aby ustrzec się przez popularnym zjawiskiem nielegalnego współdzielenia łączy internetowych.

Omawiany proceder polega na tym, że wbrew zawartej umowie z naszym providerem internetowym, legalny abonent usługi internetowej postanawia udostępnić innym osobom Internet przez współdzielenie łącza. W takiej sytuacji szybkość połączenia dzielona jest na wszystkich, którzy z tego łącza korzystają. Zazwyczaj osoby dzielące się łączem, po osiągnięciu porozumienia – dzielą się również płatnościami.

Jednak czy jest to praktyka nie do wykrycia przez dostawcę Internetu? Niekoniecznie.

Jest szereg elementów, które zwracają ich uwagę. Do niech należą między innymi:

• Komunikatory internetowe

Provider analizuje pakiety wychodzące z komunikatorów internetowych. Na tej podstawie może w nich dostrzec identyfikator (najczęściej numer) użytkownika. Jest mała szansa na to, że użytkownik ma na jednym komputerze (w tym samym momencie) uruchomiony szereg kont w komunikatorze internetowym. Dostawcy Internetowi wychwytują dane pakietów zawierających różne identyfikatory użytkownika, a jeśli te pochodzą z jednego IP, to providerzy przewidują nielegalne współdzielenie sieci.

• Śledzenie poczty

Przytłaczająca liczba użytkowników nie korzysta z szyfrowanych połączeń z serwerami pocztowymi, providerzy wykorzystują sprytne oprogramowanie (sniffery) , które analizują wysyłane listy i na podstawie nagłówków, określają z niemal pewnością, czy mamy do czynienia z nielegalną siecią. Równie rzadko zdarza się, że jeden użytkownik korzysta jednocześnie z dwóch albo trzech programów pocztowych, dlatego też jest to przesłanka dla dostawców, że ich klient nielegalnie współdzieli sieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *