Obowiązkowa zgoda na przesyłanie informacji handlowej podczas e-kontaktu legalna?

Podczas czynności rejestracyjnych na stronie internetowej często widzimy rubrykę w formularzu z napisem: „Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych”. Co to dokładnie oznacza? Istnieje bardzo wiele rodzajów formularzy, gdzie chcąc lub nie musimy zaznaczyć tą opcję. Oznacza ona tyle, iż zgadzając się na otrzymywanie informacji handlowych tak naprawdę pozwalamy sobie na coś w rodzaju spamu.

By strona mogła zarabiać

W dzisiejszych czasach każda witryna internetowa musi na siebie zarabiać, aby właściciel mógł opłacić domenę, serwer czy nawet programistów. Wbrew pozorom koszt utrzymania witryny to nie kilkaset, ale często kilka tysięcy złotych miesięcznie. Aby strona mogła na siebie zarabiać, często musi wysyłać informacje handlowe w skład której wchodzi reklama jakiegoś produktu. Proces ten nazywamy mailingiem a wiadomość reklamową często błędnie określamy jako spam. Mnóstwo osób narzeka na to, iż codziennie otrzymują one niechciane wiadomości spam. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Ten spam dochodzi tylko i wyłącznie dlatego, że zgodziliśmy się na przesyłanie informacji handlowych na jakiejś stronie internetowej.

Standard każdej witryny

Obecnie każda witryna internetowa umieszcza w formularzu notkę o wysyłaniu informacji handlowych. Jest to informacja obowiązkowa, gdyż każdy użytkownik witryny musi sam zadecydować, czy chce otrzymywać e-maile z reklamą, czy też nie. Zdaniem większości administratorów opcja ta powinna być zaznaczana, gdyż skoro chcemy przebywać na stronie, to powinniśmy jej pozwalać na siebie zarabiać by w ogóle mogła istnieć.

Legalne czy nie?

Zaznaczenie pola „wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą mailową itd.” jest obecnie obowiązkiem na 99% stron internetowych. Wiele osób zastanawia się, czy to legalne. Z prawnego punktu widzenia jest to jak najbardziej legalne, gdyż administrator witryny wyraźnie zaznacza swoje zamiary. Gdzie najczęściej spotykamy tą rubrykę w formularzu? Najczęściej w przypadku tych stron do których dostęp jest całkowicie darmowy. W przypadku witryn pobierających opłaty za rejestrację w formie sms zazwyczaj nie spotkamy informacji o przesyłaniu informacji handlowych, gdyż witryna zarabia na siebie wystarczająco dużo pieniędzy, by utrzymać się bez konieczności uruchamiania mailingu.

W dobie szybkiego rozwoju internetu codziennie powstają coraz to ciekawsze witryny. Wiele z nich musi na siebie zarabiać, dlatego mailingi będą występować coraz częściej. Nie każdy internauta ma pieniądze aby zarejestrować się na płatnych witrynach, zatem musi zaakceptować fakt otrzymywania informacji handlowych. Jedynym rozwiązaniem, które może zniwelować ilość otrzymywanego spamu to oczywiście rejestracja na płatnych witrynach.

Cały Internet polega na reklamie oraz zarabianiu. Komercjalizacja tego rynku doprowadziła do tego, iż na większości stron blisko 50% treści jest sponsorowanych. Zgoda na przesyłanie informacji handlowych jest obecnie najpopularniejszym sposobem na zarobek, dlatego musimy się do tego przyzwyczaić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *