Oszukujące agencje reklamowe i interaktywne

Obecnie strona internetowa to jeden z podstawowych elementów w jakie musi wyposażyć się każda firma działająca na rynku. Wobec tego szefowie owych firm zlecają wykonanie takowej strony swoim pracownikom, jednak ci nie mają bladego pojęcia o programowaniu i projektowaniu graficznym, wobec tego decydują się na podpisanie umowy z agencją interaktywną, która wszystkim się zajmie.
Po jakimś czasie otrzymujemy gotowy produkt, dopieszczony pod każdym względem, do tego oczywiście faktura i wszystko wydaje się być jak najbardziej w porządku.
Po pewnym czasie okazuje się jednak, że ogólne koszty utrzymania strony i jej prowadzenia znacznie przewyższają te zakładane na początku. Weźmy na przykład przedłużenie domeny, które kosztuje kilkaset złotych, do tego niebagatelne koszty serwera oraz ogólna opieka informatyczna nad całością. Jednakże jeśli zechcemy zrezygnować to tutaj również będzie na nas czekać kolejna niespodzianka, ponieważ zazwyczaj umowy podpisywane są na kilka lat, do tego mamy odpowiedni aneks, który mówi o dodatkowych karach finansowych za jej zerwanie.
Zazwyczaj w takich przypadkach okazuje się, że firma zlecająca wykonanie strony nie jest ani właścicielem domeny, jak i również serwera na którym funkcjonuje strona. Jak wiec widać, wszystko w tym wypadku jest na nich kupione i nawet jeśli chciałbyś wstąpić z tym do sądu, to okazuje się, że w świetle polskiego prawa to oni mają rację, bo przecież Ty podpisałeś umowę.

Jak mogę ochronić się przed takimi oszustwami?

Przede wszystkim ogólną opieką nad procesem tworzenia strony powinna czuwać osoba, która posiada choćby podstawową wiedzę z zakresu tworzenia witryn internetowych. To właśnie ta osoba powinna dokonać zakupu zarówno serwera jak i również domeny, gdyż wtedy wszystkie faktury są zapisane na firmę. To likwiduje problem, ponieważ wtedy agencja interaktywna ma do zrobienia tylko i wyłącznie stronę oraz opiekę nad nią, o ile sobie tego zażyczysz. W razie problemów i chęci zmiany agencji, to wtedy nie masz już żadnych komplikacji.
Jeszcze ważna informacje odnośnie kupowania domeny. Otóż należy robić to tylko w firmach internetowych, które posiadają oficjalną akredytację NASK.pl

Nawiązanie walki z oszustem

Jeśli padłeś ofiarą podobnego oszustwa to najlepiej jest to zgłosić do UOKiK. Za granicą zazwyczaj jest tak, że oszuści trafiają przed sąd i tam zazwyczaj zapadają wyroki skazujące ich na rekompensatę dla poszkodowanych oraz zarządzające zakaz podobnej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *