Oszustwo w większej skali – oszukanie firmy

Mowa tutaj o większej skali, ponieważ zazwyczaj jego ofiarami padają duże firmy handlowe chcące zakupić towar. Wtedy pojawiają się oszuści ze swoją ofertą o oferują kupno jakiś produktów po bardzo dobrych cenach.
Może być tak, że firmy, która oferuje towar tak naprawdę nie ma lub jest to po prostu zwyczajna osoba fizyczna, której skradziono tożsamość. Obecnie w Polsce bez problemu można sprawdzić, czy jakaś firma istnieje, czy też nie, ponieważ są ku temu stworzone odpowiednie rejestry(GUS).
Niemal w każdym przypadku oszuści żądają wpłaty zaliczki. Jednakże chcą, aby wpłata była dokonana przez Western Union lub fałszywy system Escrow, o którym możesz przeczytać w innej zakładce.

Jak wygląda wyłudzenie towaru od firmy?

Tu wygląda model tak, że ktoś zgłasza się do danej firmy i oferuje, że zakupi jakieś towary. Zgadza się na wszystkie podane warunki i wystawia czek bankierski, który niemal zawsze jest wyższy od kwoty, której firma żąda za towar. Ale uwaga! Czek jest fałszywy, jednakże na tyle dobrze podrobiony, że minie dłuższy czas zanim dowiesz się, iż nie można go zrealizować. W związku ze wspomnianą nadwyżką oszust prosi, aby została zwrócona za pomocą systemu Western Union. W taki właśnie sposób zanim zdążysz się zorientować możesz być już bardzo stratny.

Kilka porad jak się chronić przed oszustem

Najpierw należy przede wszystkim sprawdzić firmę od której otrzymujemy jakiekolwiek propozycje handlowe. Jeśli jest zarejestrowana i rzeczywiście istnieje, to na pewno będzie widniała w GUS(w przypadku naszego kraju). W przypadku zagranicznych firm, możesz kontaktować się z ambasadą danego kraju, aby uzyskać informacje na jej temat.
Zwracaj uwagę na to z jakich adresów mailowych do Ciebie piszą dane firmy. Musisz wiedzieć, że szanujące się firmy nigdy nie będą korzystać z darmowych skrzynek, na przykład na gmail.com czy yahoo.com. Sprawdzaj także domeny stron www, które rzekomo zarejestrowane są na daną firmę. Od kiedy istnieją i na kogo są przypisane.
Na razie nie jest to zbyt rozpowszechnione w naszym kraju, aczkolwiek już zdarzyło się kilka przypadków, które poniosły bardzo duże straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *