Powerbank

Powerbank przewodowy czy bezprzewodowy – co wybrać?

Większość dostępnych obecnie na rynku powerbanków to powerbanki wyłącznie przewodowe, ale pojawia się coraz więcej modeli wyposażonych także w funkcję ładowania bezprzewodowego. W związku z tym osoby, które często potrzebują doładować sprzęt elektroniczny poza domem (smartfona, słuchawki bezprzewodowe i nie tylko) mogą się zastanawiać, jakiego rodzaju powerbank wybrać.

Nie jest to wbrew pozorom całkowicie oczywista decyzja, więc warto poświęcić chwilę, aby dobrze się nad tą kwestia zastanowić, aby później nie żałować. W tym artykule omówimy pokrótce największe wady i zalety obu tych rozwiązań, tak, aby każdy mógł stwierdzić, które lepiej sprawdzi się w jego przypadku. Zapraszamy!

Powerbank przewodowy a bezprzewodowy – najważniejsze różnice

Z powerbanka przewodowego można korzystać, jak sama nazwa wskazuje, jedynie poprzez podłączenie go odpowiednim kablem do urządzenia wymagającego doładowania. W przypadku powerbanków bezprzewodowych zazwyczaj możliwe jest zarówno ładowanie poprzez przewód, jak i poprzez położenie smartfona czy innego urządzenia na powerbank.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy smartfon czy smartwatch może być ładowany bezprzewodowo. Jest niezbędne, aby obsługiwał od odpowiedni standard ładowania bezprzewodowego (czyli w większości przypadków będzie to standard Qi). Informacje na ten temat można znaleźć na przykład na Tech Polska, w recenzji danego urządzenia.

Ładowanie bezprzewodowe jest wygodniejsze niż przewodowe, ale z reguły także wolniejsze. Dodatkowo, powerbank bezprzewodowy zazwyczaj będzie droższy niż powerbank przewodowy o takiej samej pojemności.

Jaki powerbank wybrać?

To, jaki powerbank będzie odpowiedni w danym przypadku, zależy od tego, czy bardziej cenimy sobie wygodę i brak konieczności noszenia przy sobie przewodu, czy cenę oraz wydajność powerbanka. Istnieją oczywiście szybkie ładowarki bezprzewodowe, ale nie są one tanie. Dodatkowo to, że smartfon obsługuje ładowanie bezprzewodowe, nie oznacza, że jego prędkość jest nieograniczona.

Jeśli smartfon na przykład obsługuje ładowanie bezprzewodowe z maksymalną mocą 10W, a powerbank ma moc 20W, to i tak ładowanie będzie ograniczone jedynie do 10W. Dlatego też przed zakupem powerbanka należy dobrze zapoznać się z parametrami nie tylko jego, ale także posiadanego smartfona i innych urządzeń. Posłużyć może do tego między innymi portal Tech Polska. Trzeba również pamiętać o tym, aby kupować sprzęt tylko z zaufanych źródeł – powerbank z chińskiego portalu aukcyjnego z rzekomą pojemnością 50 000 mAh prawdopodobnie będzie w rzeczywistości miał maksymalnie 5 000 mAh i okaże się stratą pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *