Proceder fałszywych sklepów internetowych

Rozmiar: 936817 bajtów

W sieci można znaleźć tak naprawdę bardzo wiele tego typu sklepów, które skutecznie potrafią wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomego użytkownika. Handlują one w zasadzie każdymi towarami, często jest to jednak elektronika oraz biżuteria.

Co oznacza brak protokołu HTTPS i SSL?

Jeśli kupujesz w jakimś sklepie, to zwracaj bezwzględną uwagę na to czy posiada on certyfikat SSL oraz protokół HTTPS. Jeśli podasz dane na stronie takowego sklepu, który nie posiada tego, to wtedy oszust automatycznie zna wszystkie dane Twojej karty i może ściągnąć z niej tyle pieniędzy ile zechce. Oczywiście nie musze chyba wspominać o tym, że towaru również nie otrzymasz.

Jak to się odbywa – przykład

Zazwyczaj takie oszustwo rozpoczyna się od tego, ze do użytkowników zostaje rozesłany spam, zawierający link do fałszywego sklepu, może przybrać na przykład taką postać:

Rozmiar: 184797 bajtów

Jak widzisz, w wiadomości znajduje się link, po którego kliknięciu zostajemy przeniesieni do fałszywego sklepu. Po drodze jednak mijamy tzw. przekierowanie 301, co już może wzbudzać nasze podejrzenia. W rzeczywistości oznacza to likwidację przez oszusta innych storn, które uczestniczyły w pośrednictwie. poniżej możesz zobaczyć przykład sklepu, który jeszcze do niedawna oferował sprzedaż sprzętu na naszym rynku, oczywiście był fałszywy.

Rozmiar: 58480 bajtów

Nie wzbudzał on w zasadzie żadnych podejrzeń, gdyż wszystko było ładnie zaprojektowane i przemyślane. Po wybraniu towaru przychodzi czas na zrobienie zakupów i co możemy zobaczyć na kolejnym screenie, podobny funkcjonował w sklepie 1rtv.pl?

Rozmiar: 153572 bajtów

Już wiesz? Otóż brakuje tutaj dokładnego oznaczenia na pasku adresu protokołu HTTPS oraz SSL.

Nieuczciwy sprzedawca

W wielu przypadkach jest również tak, że jakiś sklep jest prowadzony przez kogoś, kto nie wysyła towarów i celowo naciąga innych. Nie tworzą oni strony typowo phishingowych, ale niekiedy mogą na przykład oszukiwać na jakości towarów.

Ochrona przed oszustami w fałszywych sklepach internetowychOczywiście uważniej czytaj maile, od kogo pochodzą i nigdy nie klikaj w linki, które się w nich zawierają, o ile nie masz pewności czy to faktycznie jest zaufany sklep. Najlepiej jednak jest sprawdzić dokładnie sklep, można nawet wykonać telefon, czy też w jakiś inny sposób skontaktować się. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie opinii w Internecie na jego temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *