Przykłady oszustw na Allegro.pl

Któż z nas nie zna największego portalu aukcyjnego w Polsce jakim jest serwis Allegro.pl? Nie ma chyba osoby, która nie korzystała z ofert dostępnych na łamach tego portalu. Niestety wiele osób nie ma zbyt pozytywnych wspomnień, są to ci, którzy zostali bezczynnie oszukani przez… innych użytkowników serwisu!
Dzięki Allegro możemy dokonywać bardzo korzystnych transakcji, licytować w aukcjach co pozwala nam na upolować wspaniałe okazje cenowe. Niestety serwis ten jest również wspaniałym miejscem dla oszustów internetowych, którzy nierzadko wykorzystują niewiedzę oraz naiwność innych allegrowiczów. Naturalnie pracownicy Allegro dokładają wszelkich starań, aby przeprowadzane w ich serwisie transakcje były bezpieczne, o czym mogą świadczyć nieustanne poprawki i wprowadzanie coraz to nowszych zabezpieczeń. Wszystko to z pewnością ma swoje korzyści, ale wiele zależy także od samych kupujących, między innymi od umiejętnego czytania opisów aukcji.
Poniżej znajdziecie Państwo najczęściej spotykane metody oszustw, których dokonują się nieuczciwi użytkownicy Allegro.pl:

Opisy celowo wprowadzające w błąd

Takie sytuacje zdarzają się niezwykle często, a co najgorsze odpowiedzialność ponoszą kupujący. Bardzo często zdarza się, że kupujący bez szczegółowego zapoznania się z opisem aukcji szybko klika „Kup Teraz”. Jego niedopatrzenie może niekiedy słono kosztować, ponieważ zakupiony towar może okazać się… cegłą zamiast telefonu, lub zdjęciem zamiast komputera. Niestety nie zawsze udaje się wyjść z takiej sytuacji bez straty pieniędzy, ponieważ oszuści żerujący na naiwnych i zbyt łasych użytkownikach allegro, dość precyzyjnie przygotowują swoje aukcje. Jeśli więc zakupiłeś zdjęcie zamiast komputera lub telefonu, a akcja w której brałeś udział znajdowała się w dziale „Fotografia”, to niestety Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy są bardzo znikome. Morał: Zawsze szczegółowo czytaj opis aukcji, zwłaszcza jeśli oferta cenowa jest bardzo atrakcyjna!

Przekręty nigeryjskie

Dobrze znane oszustom, mniej popularne dla przeciętnych użytkowników portalu Allegro – przekręty nigeryjskie, czyli podszywanie się pod rzekomego kupca z Nigerii. Po wielu tego rodzaju oszustwach, sprawa przekrętu nigeryjskiego została dość mocno nagłośniona, jednak sprawdzając wiedzę na ten temat w sieci, okazuje się, że jeszcze wiele osób nigdy o tym nie słyszało. Ale skupmy się na tym, aby opisać na czym polega problem. Otóż oszuści, tym razem w roli kupującego podszywają się pod tajemniczego mieszkańca z Nigerii i oferowali bardzo wysokie kwoty za wystawione na aukcji przedmioty. Kwoty te wielokrotnie przewyższały dwu, lub nawet trzykrotnie wartość oferowanego przedmiotu, co dla sprzedającego było niezwykle dobrą przynętą. Warunkiem zakupu za korzystną dla sprzedającego cenę było zakończenie aukcji przed czasem i natychmiastowa wysyłka przedmiotu, bo kupującemu bardzo zależy na czasie. Kupujący wówczas przesyłał zwykle podrobione potwierdzenie wpłaty należytej kwoty za zakupiony towar, po czym prosił o natychmiastową wysyłkę. Jak łatwo można się domyśleć pieniądze nigdy nie trafiały do sprzedawcy, a ślad po oszuście ginął. Morał: Zawsze należy być ostrożnym, zwłaszcza jeśli ktoś oferuje Ci dwukrotnie większą cenę od wartości oferowanego przez Ciebie przedmiotu i w dodatku prosi o szybką wysyłkę poza granice kraju!

Fałszywy sprzedający

Ten problem jest dość popularny na wielu portalach aukcyjnych. Jako, że Allegro jest największym w Polsce, to tutaj fałszywych sprzedających jest na pęczki. Najczęściej spotykaną sytuacją jest zakup towaru, który w rzeczywistości do nas nie trafia. Fałszywy sprzedawca zwykle nabiera wielu allegrowiczów, po czym znika z Allegro bez śladu. Dzisiaj serwis Allegro ma bardzo wiele form weryfikacji sprzedających, jednak nadal zdarzają się tego rodzaju oszustwa, choć znacznie rzadziej niż jeszcze kilka lat wstecz. Czy to jest spowodowane nieustannie polepszającymi się zabezpieczeniami portalu, czy też może większą ostrożnością kupujących? Nieważne.
Morał: Zawsze bądź czujny! Sprawdź komentarze sprzedającego, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości postaw na opcję przesyłki pobraniowej!

Przechwytywanie kont

Ta metoda jest dość zaawansowana, bynajmniej tak by mogło się wydawać. Otóż jak się okazuje, wielu allegrowiczów wręcz podaje oszustom dostęp do konta jak na tacy. Wielu przestępców korzysta z kawiarenek internetowych, na których jeszcze więcej osób decyduje się logować, a co gorsza nie wylogowywać z konta na Allegro. W ten sposób oszuści mają podane wszystko jak na tacy. Kolejnym bardzo łatwy sposobem na podszycie się pod czyjeś konto jest banalnie proste hasło. Jak już konto trafi w ręce przestępcy, efekty mogą być opłakane. Wiele osób wówczas w naszym imieniu oferuje przedmioty, których w rzeczywistości nie wysyła, a pobierane za nie opłaty trafiają na jego konto.
Morał: Używaj mocnych haseł, nigdy nigdzie ich nie zapisuj, miej zawsze aktualny program antywirusowy na swoim komputerze i nie loguj się do konta z nieznanych Ci komputerów!

Podszywanie się pod sprzedawcę

Ta metoda jest dość ciężka do wykrycia przez kupujących, czyżby to metoda idealna? Niekoniecznie. Oszuści w tym przypadku zwykle wybierają kończące się aukcje, a następnie podszywając się pod sprzedawcę rozsyłają im swoje numery kont bankowych. Przelewy trafiają się na konta oszusta, a nie sprzedawcy u którego dokonaliśmy zakupu. Jako, że tego rodzaju przestępstw dokonywano dość często, Allegro postanowiło ograniczyć dostęp do danych odnośnie osób wygrywających lub też biorących udział w aukcji. To właśnie dlatego dzisiaj możemy zobaczyć jedynie pierwsze i ostatnie litery loginu allegrowicza. Jednak i z tej metody wyciągniemy dobry morał: Zawsze korzystaj z opcji „Płacę z Allegro”, jest to bezpieczna forma płatności, w której nie da się nikomu podmienić numeru konta. Dzięki temu masz pewność, że płatność dotrze na konto sprzedawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *