Co grozi za publikacje nagich zdjęć innej osoby w Internecie? Internet jest wielką otchłanią w której każdy z nas pozostawia swój ślad. Popularne w dzisiejszych czasach portale społecznościowe, to uzależnienie milionów ludzi. Niektórzy internauci działając bardziej lub mniej przemyślanie często umieszczają w sieci różnorakie zdjęcia. Same portale społecznościowe są ich największym skupiskiem. Jeśli wydaje Ci się, że wrzucając fotkę na swój profil masz nad nią kontrolę i w każdej chwili będziesz mógł ją usunąć z sieci, to niestety jesteś w błędzie.
A co z publikowaniem innej zdjęć?
Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Krótko mówiąc – gorzej. Naturalnie publikowanie zdjęć czyjejś osoby w sieci bez jej zgody jest przestępstwem, a jeśli owe zdjęcia w dodatku ukazują dane osoby w negliżu, sprawa staje się jeszcze bardziej poważna. Niestety o tych przypadkach jest dość głośno, zwłaszcza po ostatniej aferze dotyczącej wycieku prywatnych (nagich) zdjęć znanych osób do Internetu. Pokrzywdzone w tym zdarzeniu osoby szybko podjęły kroki prawne, a zdjęcia na bieżąco były kasowane ze stron, na których je publikowano. Niestety wiele z nich do tej pory są w obiegu osób nieuprawnionych, które nie tylko pobierają ale także udostępniają dalej prywatne fotografie, do których nie mają praw autorskich.
Zatem co grozi za publikację nagich zdjęć innej osoby w Internecie?
Jeśli chodzi o aspekt prawny w tym temacie, to niewątpliwie pokrzywdzone osoby mają prawo do roszczeń oraz ścigania osób odpowiedzialnych za bezprawne publikowanie zdjęć. Polskie prawo w tej sprawie opiera się na sytuacji naruszenia dóbr osobistych osób sfotografowanych. Konkretniej rzecz ujmując chodzi o naruszenie prawa do prywatności, ochrony życia prywatnego, dobrego imienia osób, które są w sprawie pokrzywdzonymi. Niewątpliwe jest, że jeśli zdjęcia zostały wykonane na użytek prywatny i sprawcy uzyskali dostęp do nich nie mając do tego uprawnień zostaną ukarani na podstawie art. 267 § 1 polskiego kodeksu karnego, którego treść brzmi:
„Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Co więcej, jeśli bezprawnie wykradzione i rozpowszechnione zdjęcia zostały wykonane z trzymanego w ręku aparatu fotograficznego przez osoby na nim widoczne, w grę wchodzi również naruszenie praw autorskich. Tak zwane selfie stają się dzisiaj coraz bardziej popularne. Ludzie tworzą je zarówno na użytek publiczny jak i prywatny. Wówczas pojawiająca się osoba na zdjęciu jest zarówno obiektem fotografii jak i również jej autorem. Jeśli więc zdjęcie, które zostały zrobione na użytek prywatny wyciekło do sieci, to sprawca naruszył prawa majątkowe uprawnionych do utworów fotograficznych za co również może zostać ukarany zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.