Pomimo iż monitoring budynków kojarzy się większości z nas tylko z kamerami, niezbędnymi do prowadzenia samej rejestracji wydarzeń, tak naprawdę za jego działanie odpowiada więcej urządzeń. Jednym z nich jest rejestrator. Dowiedz się o nim czegoś więcej.
Rejestrator sieciowy – czym jest?
Rejestrator kamery IP to urządzenie, które łączy się za pomocą Wi-Fi i modułu IP z kamerą. Dzięki temu rejestrator przechwytuje obraz, zaobserwowany przez kamerę. Oprócz podłączenia do kamer pozwala on także na zarządzanie całym systemem monitoringu.
Rejestrator sieciowy to urządzenie, które może posiadać wiele różnych konfiguracji. W zależności od tego, jakie są warunki na danym terenie, a także nasze priorytety, powinniśmy wybrać go adekwatnie do oczekiwanych wyników.
Czym się kierować podczas wyboru rejestratora kamer IP?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wielkością obiektu, który ma być monitorowany. Jego wielkość w bezpośredni sposób przekłada się na ilość kamer, które zostaną rozmieszczone wokół budynku. Jednocześnie decyduje więc o tym, jak rozbudowany ma być rejestrator i ile kanałów powinien obsługiwać na raz.
Należy także zastanowić się, czy monitoring będzie składał się wyłącznie z urządzeń IP, czy może będzie łączył je z klasycznymi, analogowymi kamerami. W tym drugim przypadku warto sięgnąć pod rejestrator hybrydowy, który pozwoli na połączenia dwóch typów urządzeń w jeden wspólnie działający system. W tym przypadku wykorzystuje się rejestratory hybrydowe.
Dodatkowe funkcje, które pojawiają się w wielu rejestratorach, to ciekawe dodatki, wyraźnie rozszerzające ich możliwości i usprawniające korzystanie z nich. Mogą się wśród nich pojawić takie funkcjonalności jak choćby automatyczne rozpoznawanie osób i zdarzeń. Istotną zaletą jest prosta, intuicyjna obsługa.
Jak wybrać ilość kanałów?
Wśród rejestratorów można wyróżnić modele o różnej liczbie kanałów. Zazwyczaj pojawiają się 4-, 8-, 16-, 32- oraz 64-kanałowe modele. Jak zatem wybrać odpowiednią liczbę kanałów do własnego systemu monitoringu?
Należy przede wszystkim jasno zdefiniować, ile kamer będzie należało do monitoringu wokół danego budynku oraz w jego środku. Jeśli na przykład interesuje nas tylko teren zewnętrzny, a dom nie jest duży, mogą wystarczyć cztery kamery. Z kolei w przypadku większych budynków konieczne jest wykorzystanie większej liczby kamer – a co za tym idzie, także urządzenia rejestrującego, które będzie w stanie obsługiwać je wszystkie jednocześnie. Taki rejestrator powinien więc posiadać więcej kanałów (jeden kanał w rejestratorze przypisany będzie do jednej kamery).
W przypadku dużych przedsiębiorstw, które z czasem planują poszerzenie monitoringu o nowe pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będą największe, nawet 64-pasmowe rejestratory. Możliwość jednoczesnego obserwowania ponad 60 kamer czyni te jednostki wyjątkowo użytecznymi i potencjalnie zdatnymi do rozszerzania systemu.