Internet jest aktualnie obecny w niemal każdej dziedzinie życia. W sieci robimy zakupy, opłacamy rachunki, składamy zeznania podatkowe i zakładamy konta na najróżniejszych stronach internetowych. Sprawia to, że z każdym rokiem wzrasta liczba cyberprzestępstw. Bezpieczeństwo naszych danych osobowych jest więc kwestią najwyższego priorytetu, co oznacza, iż zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji wciąż rośnie.
Czym zajmują się specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się czynnościami z obszaru zabezpieczania systemów informatycznych przed dostępem z zewnątrz oraz zarządzania listami uprawnień dostępu do tych systemów. Zakres ich obowiązków obejmuje m.in.:
- inicjowanie i podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa informatycznego,
- monitorowanie prawidłowości działania systemów informatycznych,
- nadzór nad narzędziami, zasadami i metodami w obszarze bezpieczeństwa (m.in. ochrony antywirusowej, uprawnień aplikacji),
- aktywny udział we wdrażaniu zasad ochrony danych i informacji,
- realizację zadań z zakresu utrzymywania i zapewniania komunikacji sieciowej w każdej sieci związanej z aplikacją/systemem,
- współudział w realizacji zmian, testach, odtwarzaniu itd.,
- wsparcie przy zgłaszaniu nieprawidłowości w działaniu aplikacji/systemu zauważonych przez użytkowników,
- rejestrację i zarządzanie informacjami o incydentach.
alt=”specjalista ds. cyberbezpieczeństwa”
Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?
Wiele firm, przedsiębiorstw i instytucji publicznych ma na co dzień do czynienia z niejawnymi danymi. W ubiegłym roku (2018), aż 49% z nich deklarowało trudności w znalezieniu i utrzymaniu wykwalifikowanej kadry do spraw cyberbezpieczeństwa. Mamy więc do czynienia z deficytem specjalistów ds. bezpieczeństwa w sieci. Obecnie wiele firm poszukuje pracowników na tego typu stanowiska, a oferty pracy spływają niemal z każdej strony. Choć ciężko jest przewidzieć dokładnie faktyczną dynamikę wzrostu zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie, na podstawie aktualnych trendów można śmiało założyć, że rynek pracy w tej dziedzinie będzie się nadal dynamicznie powiększał przez najbliższe lata (podobnie jak ma to miejsce w innych dziedzinach branży informatycznej). Wciąż postępująca cyfryzacja dokumentacji również za tym przemawia. Dla osób studiujących ten kierunek, jak i niezwiązanymi dotychczas z branżą ochrony, przygotowane są specjalistyczne kursy i szkolenia.
Ile wynoszą zarobki specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa?
Nie da się ukryć, że tego typu stanowisko wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie powinien więc dziwić fakt, że zarobki pracowników zajmujących się bezpieczeństwem danych nie należą do najniższych. Dane z 2018 roku pokazują, że dla starszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa mediana wynagrodzeń wynosiła 11 500 zł. Według przeglądu wynagrodzeń przygotowanego w 2018 roku przez Michaela Page’a, minimalne wynagrodzenie w tej gałęzi branży IT wynosi 8 000 złotych (dla zwykłego specjalisty), maksymalne zaś 35 000 złotych (dla dyrektora bezpieczeństwa informacji). Nieco mniej optymistyczne dane podają Sedlak&Sedlak — według ich Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana dla specjalisty wynosi 7 050 zł brutto. Jak w każdej innej branży, doświadczenie jest tutaj ważnym czynnikiem przy określaniu zarobków.
Jak zacząć karierę w cyberbezpieczeństwie?
Firmy poszukujące pracowników na te stanowiska stawiają przed nimi dość duże wymagania, co nie powinno dziwić, zważywszy na wspomnianą już dużą odpowiedzialność. Przede wszystkim kandydat powinien posiadać wykształcenie informatyczne — cenione są zwłaszcza studia na kierunku Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeni. Kluczowa jest tutaj znajomość systemów bezpieczeństwa IT, np. AntyMAlware, DLP, URL filtering, Network and Host IDS/IPS, SIEM, PAM, WAF, DAM. Dobrze jest też znać kilka języków programowania oraz posiadać wiedzę w zakresie obsługi różnych systemów operacyjnych, np. Linux, Windows, Unix. W zdobyciu podstaw zawodu i rozwoju posiadanych umiejętności pomoże także np. kurs cyberbezpieczeństwa i zarządzanie bezpieczeństwem informacji.
Od kandydatów oczekuje się także dobrej znajomości języka angielskiego, zwłaszcza terminologii technicznej. Pozwala ona nie tylko obsługiwać wszystkie niezbędne programy, ale także umożliwia rozwój umiejętności przez udział w zagranicznych szkoleniach i kursach. Otwiera także drogę do pracy w międzynarodowych firmach.
Warto też pamiętać, że od pracownika na tego typu stanowisku wymaga się także stałego rozwoju i doskonalenia posiadanych umiejętności. Powinien on być na bieżąco z dostępnym oprogramowaniem i postępem technologicznym.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wciąż postępującą cyfryzację wielu dziedzin naszego życia oraz aktualne zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel, można śmiało założyć, że wybór kariery związanej z cyberbezpieczeństwem będzie bardzo dobrą opcją przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Aktualnie rynek pracy pełen jest tego typu ofert, gdyż spora część firm poszukuje wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewnią bezpieczeństwo przetwarzanych przez nie danych. Dodatkową zaletą są oczywiście atrakcyjne zarobki. Mimo to warto dobrze przemyśleć tę decyzję — choć są to lukratywne posady, wiążą się też z dużą odpowiedzialnością. Nie jest to więc zajęcie dla każdego, a już na pewno nie dla osób nieradzących sobie dobrze ze stresem.