Twoja Firma jest zagrożona atakami wirusa Malware !!!

                 W Lipcu 2015 roku w Polsce zanotowano kolejne ataki wirusa malware w małych i dużych przedsiębiorstwach. Są to ataki, dokonywane drogą email, która związana jest z fałszywymi wiadomościami firmy DHL. Email-e te nie są niczym innym jak tylko złośliwym oprogramowaniem. Zagrożenie dla systemów WINDOSW jest ogromne. Na czym polega atak cyberprzestępcy? Otrzymujemy e-maila od firmy kurierskiej DHL. E-mail informuje, że firma  starała się dostarczyć paczkę do Ciebie, ale niestety dostarczenie nie powiodło się z jakiegoś powodu. Czasami zdarza się tak, że informacja zawarta w wiadomości mówi o odebraniu paczki przez osobę trzecią. W email-u zawarty jest klikalny link bądź załączony plik. Tak czy inaczej, nasza ciekawość nie pozwala się oprzeć kliknięciu w  link bądź otwarciu załącznika. W momencie kliknięcia linku nasz komputer zostaje zainfekowany i bez naszej świadomości nasz biedny PC-et dostaje się pod kontrolę hakera, który inicjuje instalacje i zagnieżdżenie konia trojańskiego, pozwalającego na zapis haseł m.in. do banków.

           Z punktu widzenia informatycznego atak jest prosty i działa na zasadzie naiwności użytkownika poczty email. Tego typu czynności są codziennością, a co za tym idzie, podstęp który działa już od wielu lat i pomaga bogacić się przestępcom internetowym. Należy przyznać, że czasami jest to dość przygnębiające w branży bezpieczeństwa komputerowego, gdy można zaobserwować jak użytkownicy w łatwy sposób ulegają manipulacji.

 Oto przykładowy raport dostarczenia poczty e-mail :

dhl1

             Socjotechnika jest bardzo prosta, a co najgorsze to, że działa. W mailu zawarta jest instrukcja jak odebrać przesyłkę:

  1. Wydrukować załącznik(etykiętę), a co za tym idzie otworzyć go i pozwolić złośliwemu programowi na instalację,
  2. Kliknąć w link zawarty w mailu i niestety pozwolić na infekcję systemu.

           W treści zawarty jest również wpis, który mówi o pośpiechu, gdyż każdy dzień zwłoki będzie powodował naliczenie dodatkowych opłat. Nic więc dziwnego, że niektórzy ludzie będą zbyt szybko otwierać załączniki jakim jest plik: LABEL-ID-NY19032013-GFK78.zip i klikać w link internetowy. Oczywiście, nie jest to e-mail od firmy DHL. Nazwa ich firmy jest nadużywana przez przestępców a ich wizerunek marki nadszarpnięty przez tego typu ataki.

Twoi pracownicy to twój sukces.Pomagaj im podnieść świadomość zagrożeń internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *