Twoja Firma jest zagrożona atakami wirusa Malware !!!

                 W Lipcu 2015 roku w Polsce zanotowano kolejne ataki wirusa malware w małych i dużych przedsiębiorstwach. Są to ataki, dokonywane drogą email, która związana jest z fałszywymi wiadomościami firmy DHL. Email-e te nie są niczym innym jak tylko złośliwym oprogramowaniem. Zagrożenie dla systemów WINDOSW jest ogromne. Na czym polega atak cyberprzestępcy? Otrzymujemy e-maila od firmy kurierskiej DHL. E-mail informuje, że firma  starała się dostarczyć paczkę do Ciebie, ale niestety dostarczenie nie powiodło się z jakiegoś powodu. Czasami zdarza się tak, że informacja zawarta w wiadomości mówi o odebraniu paczki przez osobę trzecią. W email-u zawarty jest klikalny link bądź załączony plik. Tak czy inaczej, nasza ciekawość nie pozwala się oprzeć kliknięciu w  link bądź otwarciu załącznika. W momencie kliknięcia linku nasz komputer zostaje zainfekowany i bez naszej świadomości nasz biedny PC-et dostaje się pod kontrolę hakera, który inicjuje instalacje i zagnieżdżenie konia trojańskiego, pozwalającego na zapis haseł m.in. do banków.

           Z punktu widzenia informatycznego atak jest prosty i działa na zasadzie naiwności użytkownika poczty email. Tego typu czynności są codziennością, a co za tym idzie, podstęp który działa już od wielu lat i pomaga bogacić się przestępcom internetowym. Należy przyznać, że czasami jest to dość przygnębiające w branży bezpieczeństwa komputerowego, gdy można zaobserwować jak użytkownicy w łatwy sposób ulegają manipulacji.

 Oto przykładowy raport dostarczenia poczty e-mail :

dhl1

             Socjotechnika jest bardzo prosta, a co najgorsze to, że działa. W mailu zawarta jest instrukcja jak odebrać przesyłkę:

  1. Wydrukować załącznik(etykiętę), a co za tym idzie otworzyć go i pozwolić złośliwemu programowi na instalację,
  2. Kliknąć w link zawarty w mailu i niestety pozwolić na infekcję systemu.

           W treści zawarty jest również wpis, który mówi o pośpiechu, gdyż każdy dzień zwłoki będzie powodował naliczenie dodatkowych opłat. Nic więc dziwnego, że niektórzy ludzie będą zbyt szybko otwierać załączniki jakim jest plik: LABEL-ID-NY19032013-GFK78.zip i klikać w link internetowy. Oczywiście, nie jest to e-mail od firmy DHL. Nazwa ich firmy jest nadużywana przez przestępców a ich wizerunek marki nadszarpnięty przez tego typu ataki.

Twoi pracownicy to twój sukces.Pomagaj im podnieść świadomość zagrożeń internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *