Jak wynika ze statystyk w roku 2013 ponad 1,2 mld smartfonów i tabletów zostało zakupionych przez ludzi na całym świecie. Jest to ogromna liczba, która niewątpliwie świadczy o tym, że urządzenia przenośne zyskują coraz bardziej na popularności. Sprzedaż urządzeń mobilnych również rośnie w naszym kraju, ale czy Polacy posiadają odpowiednią wiedzę jak chronić takie sprzęty przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który przedstawi Państwu wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Trend Micro przez agencję SW Research.
Kwestionariusze z pytaniami zostały przedstawione grupie liczącej 800 losowo wybranych internautów w wieku od 18 do 65 lat. Jak wynika z odpowiedzi blisko 58% internautów korzysta z urządzeń przenośnych takich jak smartfony czy tablety. Przy podziale na płeć możemy zauważyć, że znaczna większość użytkowników to mężczyźni (61,2%). Patrząc wiekowo, to największa grupa licząca 65,3% to osoby w wieku od 18 do 24 lat i z przedziału od 34 do 44 wieku (65,5%). Znacznie rzadziej po te urządzenia sięgają osoby mające powyżej 45 lat, chociaż to właśnie ten przedział wiekowy stanowi najsilniejszą grupę tych konsumentów sięgającą aż 47,7%.
Jak widać poziom zainteresowania urządzeniami przenośnymi jest niewiarygodnie wysoki. Rozwój technologii daje nam coraz to lepsze możliwości, ale niestety nie zawsze korzystamy z nich w sposób odpowiedni. Oczywiście tego rodzaju sprzęty służą do przechowywania różnych plików, takich jak muzyka czy filmy. To najodpowiedniejsze miejsce na tego rodzaju zapiski, jednak z przeprowadzonych badań wynika klarownie, że użytkownicy smartfonów jak i tabletów, coraz częściej zapisują na nich prywatne zdjęcia, dokumenty, czy osobiste dane. Według ankietowanych 78,1% osób przyznaje się do przechowywania na swoich smartfonach oraz tabletach danych kontaktowych, haseł czy dostępów do kont mailowych oraz portali społecznościowych. Tego rodzaju prywatne notatki nie powinny nigdy znaleźć się na przenośnych urządzeniach mobilnych, ponieważ w ten sposób narażamy się na zagrożenia ze strony chciwych cyberprzestępców.
Brak odpowiedniej świadomości właścicieli urządzeń mobilnych niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. Zapisując na swoim tablecie tudzież smartfonie numery PIN do kont bankowych, czy też hasła do profili w portalach społecznościowych lub kontach mailowych narażają się oni na włamania i kradzieże ze strony cyberprzestępców. Nierzadko wykorzystują oni naiwność i ciekawość właścicieli urządzeń mobilnych, czego efektem jest pobieranie złośliwego oprogramowania, które zaś dostarcza hakerom wszelkich informacji zapisanych na urządzeniu. W ten sposób może dojść nawet do włamań na konta bankowe i kradzieży pieniędzy. Dlatego niezwykle istotne jest, aby zawsze konfigurować swoje smartfony czy tablety oraz instalować na nich oprogramowania mające na celu chronić przetrzymywane na urządzeniu dane.
Jak uchronić się przed tymi niebezpieczeństwami?
Odpowiedź wydaje się być banalnie prosta, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia i zwyczajnie bagatelizuje problem. A wystarczy odpowiednio zabezpieczyć urządzenie mobilne na przykład hasłem. Większość z nas za pośrednictwem takich urządzeń łączy się z siecią internet, tutaj należy być także ostrożnym i najlepiej odznaczyć pole odnośnie automatycznego łączenia się z daną siecią w przyszłości. Ponadto istotne jest aby korzystać jedynie z oficjalnych źródeł dystrybucji aplikacji, które chcemy zainstalować na swoim urządzeniu oraz sprawdzać ich wydawcę. Przy instalowaniu ważne jest także, aby dokładnie czytać to na co się zgadzamy, ponieważ każdy program wymaga potwierdzenia naszych pozwoleń. Kolejną i niezwykle ważną sprawą jest zaopatrzenie się w program chroniący smartfon czy tablet przed złośliwym oprogramowaniem.
Po przeprowadzeniu tych badań, niemalże 75% respondentów deklaruje, że zacznie w najbliższym czasie korzystać z oprogramowania zabezpieczającego dane. Jest to niewątpliwie wielki krok w stronę podnoszenia świadomości o niebezpieczeństwach jakie mogą nieść ze sobą nieodpowiednie wykorzystywanie urządzeń mobilnych i brak zainstalowanego na nich oprogramowania ochronnego. To również świadectwo odnośnie zainteresowania Polaków kwestią bezpiecznego korzystania z urządzeń przenośnych, które jak widać nie do końca jest znane.